logo

قدمت اسکلت‌های کشف شده در اردستان به دوره ماقبل صفویه برمی‌گردد

منبع
مهر
بروزرسانی
قدمت اسکلت‌های کشف شده در اردستان به دوره ماقبل صفویه برمی‌گردد

مهر/ رئیس میراث فرهنگی اردستان گفت: بر اساس نقوشی که در دیواره‌ محل کشف اسکلت های انسانی در معدن اردستان وجود دارد، قدمت آنها ممکن است به دوره پیش از صفویه برگردد.

مهدی مشهدی، رئیس میراث فرهنگی اردستان اظهار کرد: معدن‌کارانی که در معادن کوه‌های جنوب شهرستان مشغول به کار بودند، از کشف دو اسکلت قدیمی در این معدن مطلع شده و با نیروی انتظامی تماس گرفتند.
وی افزود: پس از اعزام به محل همراه با نیروی انتظامی و در بررسی‌های اولیه مشخص شد که این معدن از قدیم وجود داشته و از آن سرب و روی استخراج می‌شده است.
رئیس میراث فرهنگی اردستان خاطرنشان کرد: این اتفاق در عمق ۳۰ متری قله کوه انجام شده و پس از برداشت‌های زیادی که انجام دادند به کانال‌هایی رسیدند که به احتمال معدن قدیمی بوده که در آن مردم محلی کار می‌کردند.
مشهدی تصریح کرد: با مشاهدات اولیه که از محل انجام شد، قدمت این محل به دوره صفویه بر می‌گردد و حدود ۶۰۰ سال و شاید هم بیشتر را می‌توان برای قدمت مکان در نظرگرفت.
وی تاکید کرد: در خصوص اسکلت‌ها تا بررسی‌های کارشناسی انجام نشود، نمی‌توان دقیقاً سن و جنسیت را مشخص کرد، اما بر اساس نقوشی که در دیواره این محل بوده می‌توان قدمت آنها را حتی تا قبل از دوره صفویه هم متصور بود.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today