صدا و سیما/ مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: کیفیت هوای استان در وضعیت قرمز قرار گرفته و برای تمام گروه‌ها در حالت ناسالم است.

فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز اظهار کرد: بر اساس اعلام ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان، شاخص بر خط کیفیت هوا(ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در تمام شهرستان‌های استان به جز طالقان، بالاتر از حد بوده و کیفیت هوای این مناطق در حالت اضطرار قرار گرفته است.
وی گفت: شاخص آلودگی در شهرستان‌های اشتهارد، ایستگاه متروی کرج و نظرآباد به ترتیب بر روی اعداد ۱۵۸، ۱۵۵ و ۱۵۳ قرار دارد.
حکیمی افزود: پیش از این هواشناسی استان اعلام کرد، پایداری هوا منجر به افزایش غلظت آلاینده‌ها تا روز دوشنبه هفته جاری می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز به محدودیت‌های موقت ابلاغی به تمام دستگاه‌ها در این شرایط اشاره و بیان کرد: از مهمترین مصوبات این کمیته می‌توان به ممنوعیت هر گونه فعالیت‌های عمرانی توسط شهرداری ها، تشدید برخورد با خودرو‌های دودزا و فاقد معاینه فنی، ممنوعیت تردد کامیون‌ها در سطح شهر، توزیع حداکثری سوخت یورو چهار در سطح کرج و اطلاع‌رسانی و تعطیلی موقت واحد‌های آلاینده هوا توسط سازمان صمت(معادن، ریخته گری ها، شرکت‌های تولید آسفالت و تولید بتن آماده) اشاره کرد.
حکیمی همچنین به برخی توصیه‌های بهداشتی مرتبط با آلودگی هوا به شهروندان اشاره کرد و افزود: خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی می‌شود، کاهش فعالیت‌های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز، خودداری از خروج غیرضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی از جمله این توصیه‌ها به شمار می‌رود.
وی اضافه کرد: همچنین جلوگیری از افزایش بی‌رویه درجه حرارت در فضا‌های مسکونی، تجاری و اداری، کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و استفاده از وسایل همگانی و دقت در هنگام سوختگیری در جایگاه‌ها و جلوگیری از سر ریز شدن بنزین و سایر سوخت‌ها از دیگر این توصیه‌های بهداشتی است.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday