صدا و سیما/ سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از صادرات ۸۸۷.۸ میلیون دلاری استان در 7 ماهه امسال خبر داد.

غلامعلی راستی، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: میزان صادرات غیرنفتی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۲ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: توسعه صادرات غیرنفتی در تعامل با کشور‌های همسایه، گسترش دیپلماسی تجاری، اصلاح تراز تجارت خارجی، هماهنگی سیاست‌های تجاری و ارزی مرتبط با توسعه صادرات غیرنفتی، افزایش رقابت پذیری صنعتی کشور، پیوستن به زنجیره ارزش بین المللی صادرات محور از مهمترین موضوعات اقتصادی است.
وی با تحلیل بخشی از عملکرد صادراتی استان در 7 ماهه سال ۱۴۰۰ افزود: سازمان صمت آذربایجان شرقی در راستای توسعه صادرات غیر نفتی نسبت به تدوین برنامه و هدف گذاری توسعه صادرات در سال جاری اقدام کرده است و به طور منظم با رصد و بررسی عملکرد صادرات غیرنفتی استان و تحلیل وضعیت و جایگاه آن در جهت ارتقاء عملکرد صادرات اقدام می‌کند.
سرپرست سازمان صمت استان با اشاره به آمار صادرات استان براساس اطلاعات ارسالی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: آذربایجان شرقی در سال جاری با ۸۸۷.۸ میلیون دلار صادرات، سهم ۳.۳۰ درصدی از صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.
وی از ترکیه، عراق، ارمنستان، افغانستان، آذربایجان، پاکستان، امارات متحده عربی، ترکمنستان، روسیه، هند و چین از جمله مقاصد مهم صادراتی استان نام برد و گفت: مواد پتروشیمی و پایه نفتی، صنعت، فرش و صنایع دستی، کشاورزی و صنایع غذایی، معدن و صنایع معدنی از عمده گروه‌های کالایی صادراتی استان هستند.
راستی با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی در 7 ماهه امسال به‌رغم محدودیت‌های مرزی به دلیل شیوع کرونا حائز رتبه ۶ کشوری در زمینه صادرات شده است ادامه داد: با توجه به هدف گذاری صادراتی ۴۵ میلیارد دلاری کل کشور در سال ۱۴۰۰ سهم هریک از استان‌ها برای پوشش میزان صادرات در تحقق هدف گذاری صادراتی کشور از سوی سازمان توسعه تجارت ایران تعیین شده است.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی اعلام کرد: سهم هدف گذاری شده برای این استان در بخش صادرات در حدود یک میلیارد و ۸۳۷ میلیون دلار است.
راستی گفت: تسریع در پیگیری توسعه زیر ساخت‌های صادراتی مندرج در برنامه توسعه صادرات توسط دستگاه‌های متولی نظیر پیگیری تجهیز ناوگان حمل و نقل کالا، پیگیری راه اندازی دستگاه ایکس ری توسط گمرکات استان و ایجاد ارتباط مستمر و موثر با رایزنان بازرگانی مستقر در کشور‌های مقصد صادراتی از مهمترین برنامه‌های پیش بینی شده برای  تحقق اهداف صادراتی تا پایان سال جاری است.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today