ایرنا/ سرپرست فرمانداری خلخال گفت: بیش از ۱۵ هزار قطعه مرغ آلوده به بیماری هپاتیت(HHS) طیور در این شهرستان معدوم شد.

مسعود یگانه، سرپرست فرمانداری خلخال اعلام کرد: با مشاهده این بیماری در یکی از واحدهای پرورش مرغ گوشتی خلخال دامپزشکی این شهرستان وارد عمل شده و نسبت به معدوم سازی مرغ‌های آلوده اقدام کرد.
وی با بیان اینکه موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دراین شهرستان مشاهده نشده است، گفت: معدوم‌سازی مرغ‌های آلوده در روزهای اخیر در خلخال مربوط به مشاهده  نوعی از بیماری طیور به نام بیماری هپاتیت(HHS) در یکی از واحدهای پرورش مرغ گوشتی و با هدف پیشگیری از شیوع این نوع بیماری در سایر مرغداری‌های منطقه صورت گرفته است.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اردبیل نیز گفت: بیماری سندرم آب آوردگی پریکارد و هپاتیت(HHS) طیوریک بیماری عفونی و مسری است که از علائم آن درصد ابتلا و درصد تلفات بالا و همچنین افزایش مایعات پریکارد و هپاتیت در طیور الوده به این بیماری است.
جهانبخش خلفی‌زاده افزود: هنوز موردی از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان اردبیل مشاهده نشده ولی با توجه به خطر شیوع احتمالی این بیماری و انجام اقدامات پیشگیرانه بر ضرورت واکسیناسیون طیور صنعتی در همه مرغداری‌های استان تاکید می‌شود.
وی با اشاره به شروع فصل سرما و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر به عنوان ناقلان خاموش بیماری آنفلوآنزای پرندگان در تالاب‌ها، دریاچه ها، پشت سدها و برکه‌های استان افزود: از همان آغاز مهاجرت این پرندگان اداره کل دامپزشکی استان با تجهیز و ساماندهی تیم‌های واکنش سریع پیشگیری، کنترل و مهار بیماری به حال آماده باش کامل در آمده است.
  
  

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today