ایرنا/ مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی کردستان گفت: در پی رایزنی‌های صورت گرفته با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، مسجد دارالاحسان به «موزه مسجد» و کلیسای تاریخی سنندج به «موزه کلیسا» تبدیل می‌شوند.

یعقوب گویلیان، مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی کردستان اظهار کرد: کردستان یکی از استان‌های تاریخی کشور بوده که بناهای متعددی را در زمینه‌های تاریخی، مذهبی و فرهنگی را در دل خود جای‌ داده است.
وی افزود: مسجد-مدرسه دارالاحسان و کلیسای تاریخی شهر سنندج جزء یکی از مهمترین ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی این شهر به شمار می روند، اما هنوز از ظرفیت‌های آنها برای گردشگری پایدار شهری در زمینه مذهبی و فرهنگی به خوبی استفاده نشده است.
مدیرکل میراث فرهنگی کردستان ادامه داد: مفهوم موزه امروزه بسیار وسیع و متنوع شده و مفهوم موزه کلاسیک به معنی جایی که فقط محل نمایش اشیاء و اقلام تاریخی است، جای خود را به گستره‌ای متنوع از کارکرد موزه‌های نوین مانند موزه های تخصصی، اکو موزه، موزه فضای باز و زنده داده است.
وی اضافه کرد: یکی از انواع این موزه‌ها، "موزه بنا" است که امکان حفاظت و بازدید عمومی برای معرفی بناهای شاخص و باارزش را ایجاد می کند و به فراخور می‌توان موزه‌ها و گالری‌های ثابت و یا موقت هنری و تاریخی را در آن برپا کرد.
گویلیان با اشاره به اینکه مسجد-مدرسه دارالاحسان یا مسجد جامع سنندج روزگاری یکی از دارالعلم‌های مهم ایران بوده و دارای ساختار معماری عالی و تزیینات بسیار متنوع و نفیس است، افزود: کلیسای تاریخی سنندج هم با طراحی معماری شاخص، روزگاری همراه با میدان مرتبط با آن یکی از مراکز مهم شهری بوده است.
وی عنوان کرد: پس از دریافت تاییدیه طرح توجیهی و محتوایی از اداره ‌کل موزه‌های وزارت میراث‌ فرهنگی، موزه بنای اماکن نامبرده در سنندج راه‌اندازی می‌شود که امیدواریم با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه موزه وقف را نیز در داخل یکی از این موزه بناها راه اندازی کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی کردستان یادآور شد: باید به چشم‌اندازهای آینده این حوزه نگاه جدیدتری بیندازیم و برنامه‌ریزی‌ها به سمت‌وسویی برود که در این اماکن فرهنگی شاهد تحولی بزرگ باشیم.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online