باشگاه خبرنگاران/ معاون درما‌ن دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت:اعضای بدن قهرمان رزمی کار سقزی نوید بخش زندگی دوباره برای ۶ بیمار نیازمند پیوند عضو شد.

صدیق جدیدالاسلامی، معاون درما‌ن دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار کرد: سیوان آذرپور جوان ۱۸ ساله، قهرمان رزمی کار اهل صاحب از توابع شهرستان سقز که ۳۰ آبان ماه سال جاری دچار حادثه و ضایعه مغزی شده بود بعد از ۳ روز به حالت کما در بیمارستان شفای سقز بستری و سپس به کوثر سنندج منتقل شد.
وی با اشاره به روند اهدای عضو این قهرمان رزمی کار که در زمان حیات قهرمانانه زیست و با اهدای عضوش شجاعانه نجات‌بخش زندگی دیگران شد، خاطرنشان کرد: مرگ مغزی این بیمار با وجود تمام تلاش پزشکان و کادر درمان، طبق کمیسیون پزشکی به صورت قطعی اعلام و با رضایت خانواده اش برای اهدای عضو به بیمارستان سینا در تهران منتقل و ۶ عضو اصلی بدن برای پیوند به بیماران نیازمند پیوند عضو اهدا شد.
جدیدالاسلامی با بیان اینکه مقوله اهدای عضو بیماران مرگ مغزی نیازمند فرهنگ‌سازی گسترده در جامعه است، ادامه داد: هنوز بسیاری از خانواده‌ها نسبت به اهدای عضو بیمار خود تمایل ندارند و آن را بر نمی‌تابند و این در حالیست که بیمار مرگ مغزی دیگر به زندگی بر نمی‌گردد.
معاون درما‌ن دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه تنها راه ادامه حیات برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته قلب و کبد و بهترین درمان برای مبتلایان به نارسایی کلیه، پیوند عضو است، افزود: سالانه تعداد زیادی از بیماران نیازمند به پیوند عضو که در لیست انتظار هستند، می‌میرند و از آن سو اعضای سالم افراد دچار مرگ مغزی، زیر خاک مدفون می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه اهدای عضو عملی انسانی و خیرخواهانه است که می‌تواند نجات‌بخش بیمارانی شود که به دلایلی، چون ابتلا به بیماری‌های گوناگون یا حوادث غیرمترقبه به اعضا و یا نسوج پیوندی نیاز دارند، تصریح کرد: از خانواده بیماران مرگ مغزی می‌خواهیم که به ندای قلب خود اعتماد کرده و ضمن همکاری با دانشگاه علوم پزشکی برای اهدای اعضای بیمارشان، به انسان‌های بیمار و نیازمند عضو، زندگی مجدد ببخشند و نعمت سلامتی که بزرگ‌ترین هدیه خداوندی است را به همنوع خود اعطا کنند.
معاون درما‌ن دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: اهدای عضو، اوج بخشش یک انسان است، انسانی که در سخت‌ترین لحظه زندگی خود تصمیم می‌گیرد اعضای بدن یکی از عزیزانش را که دچار مرگ مغزی شده است، ببخشد.
جدیدالاسلامی خاطرنشان کرد: ۴۸ مورد اهدای عضو از سال ۹۸ در استان انجام شده و به دلیل محدودیت‌های کرونایی این ششمین اهدای عضو در سال جاری در این استان است.
سامانه"www.ehda.ir"برای داوطلبان اهدای عضور در سراسر کشور طراحی شده که متقاضیان با ورود به این پایگاه اینترنتی می‌توانند فرم ثبت نام اهدای عضو را تکمیل کنند.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online