باشگاه خبرنگاران/ عضو شورای اسلامی شهر قم از تصویب افزایش بودجه شهرداری به‌منظور توسعه حمل‌ونقل عمومی و کاهش سوانح رانندگی خبر داد.

سید محمدحسین دهناد، عضو شورای اسلامی شهر قم با اشاره به مشکلات حوزه حمل‌ونقل شهر قم گفت: امروز حمل‌ونقل شهر قم با دو مسئله مهم روبه‌رو است که باید با تدبیر مناسب و سیاست‌گذاری درست، این دو مسئله را ساماندهی کرد.
وی سهم اندک حمل‌ونقل عمومی در جابجایی شهروندان را یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیریت شهری قم دانست و افزود: امروز علاوه بر سهم اندک حمل‌ونقل عمومی در جابجایی شهروندان، تعداد بالای سوانح رانندگی نیز یکی از مسائل مهم و چالش‌برانگیز در حوزه حمل‌ونقل شهر قم است.
دهناد از تصویب افزایش بودجه شهرداری در روز‌های اخیر خبر داد و تصریح کرد: با افزایش بودجه، اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان برای خرید ۴۸ دستگاه اتوبوس جدید در دستور کار قرار گرفت که عمر ناوگان اتوبوسرانی را تا حد قابل‌توجهی بهبود بخشیده است.
عضو شورای اسلامی شهر قم اجرای سامانه‌های هوشمند ثبت سرعت و فاصله طولی را اقدامی مهم در جهت کاهش سوانح رانندگی عنوان کرد و گفت: عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، مهم‌ترین علت وقوع سوانح رانندگی بوده که با اختصاص اعتباری بالغ‌بر ۳.۵ میلیارد تومان و اجرای سامانه‌های هوشمند ثبت سرعت و فاصله طولی امیدواریم تعداد سوانح، کاهش پیدا کند.
وی ادامه داد: برخی از سرعت‌گاه‌های موجود در سطح شهر، علاوه بر کارایی اندک، خود حادثه‌ساز هستند که برای ساماندهی و استانداردسازی آن‌ها نیز اعتباری بالغ‌بر ۱.۵ میلیارد تومان اختصاص داده‌شده که باعث کنترل مناسب سرعت جریان ترافیک و در نهایت کاهش حوادث رانندگی خواهد شد.
دهناد سپس به اهمیت تأمین ایمنی عابران پیاده به‌عنوان مهم‌ترین قربانیان سوانح رانندگی اشاره و یادآورشد: فراهم کردن شرایط مناسب عبور ایمن عابران پیاده از عرض معابر یکی از رویکرد‌های مهم مدیریت شهری است که در گام نخست برای تأمین تجهیزات و نصب و بهره‌برداری از سامانه‌های نوین، یک میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است.
رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: همچنین برای توسعه و پشتیبانی سیستم‌های نرم‌افزاری کنترل ترافیک نیز یک میلیارد تومان در متمم و اصلاحیه بودجه اضافه شد که می‌تواند در چند زمینه ازجمله شناسایی و برطرف کردن گره‌های ترافیکی و همچنین اطلاع‌رسانی و بررسی سریع سوانح رانندگی کمک کند.
وی تأکید کرد: موارد اشاره‌شده، تنها مقادیری هستند که افزایش آن‌ها در متمم و اصلاحیه بودجه در نظر گرفته‌شده است و کل اعداد اختصاص داده‌شده برای توسعه حمل‌ونقل پایدار، بسیار بیشتر از این مبالغ است.

آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday