فارس/ معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان گفت: استاندار هرمزگان دستور داد تا همه دستگاه‌های اجرایی برای پاکسازی و سم پاشی بر علیه پشه آئدس همکاری کنند.

علی رئوفی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان با اشاره به مشاهده این پشه مخرب در شهر بندرعباس عنوان کرد: آئدس پشه‌ای بسیار سخت جان است که اقدام به تخم ریزی می کند و با توجه به ماندگاری بالای تخم‌های پشه آئدس حتی پس از یک سال اگر رطوبت و آب به آنها برسد رشد می‌کنند و این پشه خون خواری در روز دارد.
وی خاطرنشان کرد: میزبان پشه مخرب آئدس انسان است و در کانون‌ها و تجمعات انسانی خطرات بیشتری دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به مخاطرات این پشه، تصریح کرد: پشه آئدس عامل انتقال تب دانگی است و این تب همراه با خون ریزی است و مرگ و میر در پی دارد و مخاطرات آن از کرونا نیز بیشتر است.
رئوفی گفت: فرد مبتلا به بیماری پشه آئدس می‌تواند دیگران را با توجه به قدرت انتقال بیماری آلوده کند.
وی، در همین خصوص افزود: پشه آئدس عامل ایجاد بیماری دیگری است که باعث ضعف عضلانی و زمین گیر شدن افراد مخصوصا در تجمعات انسانی می‌شود.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد: پشه آئدس عامل انتقال بیماری زیکا است که در صورت ابتلا مادران باردار اثرات مخربی برای جنین در پی دارد.
رئوفی با اشاره به اهمیت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه، تصریح کرد: پشه آئدس از نظر اقتصادی در صورت عدم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه آثار مخربی برای استان با توجه به گردشگر پذیر بودن آن دارد و می تواند زمینه ساز مختل شدن فعالیت‌های اقتصادی در بخش های مختلف شود.
وی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی به مردم در خصوص پشه آئدس، تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی ذیربط تمام ظرفیت‌ها را برای اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی در خصوص پشه آئدس به مردم در دستور کار قرار دهند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: پشه آئدس با توجه به آلودگی کشورهای همسایه از طریق وارداتی که از این کشورها می شود وارد استان شده است.
رئوفی اظهار کرد: با توجه به مشاهده پشه مخرب آئدس در لاستیک‌ها، همه آپاراتی‌ها نسبت به اتخاذ تدابیر پیشگیرانه با جمع‌آوری لاستیک‌های غیرقابل استفاده و سم پاشی محیط کار اقدام کنند.
وی با تاکید بر از بین بردن زیستگاه های پشه آئدس، افزود: مکان های که از طرف دانشگاه علوم پزشکی استان به عنوان زیستگاه پشه مخرب آئدس معرفی شود سریعا پاکسازی و سم پاشی شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به ضرورت بسیج امکانات برای مقابله با پشه آئدس، خاطر نشان کرد: کلیه دستگاه‌های اجرایی، نهادها، گروههای مردمی، نیروهای جهادی، هلال احمر، آتش نشانی و نیروهای نظامی که هموار در همه صحنه‌ها همراه بوده اند با دانشگاه علوم پزشکی استان برای مهار پشه آئدس همکاری و همراهی کنند تا با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از تحمیل هزینه‌های درمان جلوگیری شود.
رئوفی گفت: با توجه به اهمیت موضوع استاندار استان دستورات لازم را به فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی ذیربط جهت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه مقابله با پشه آئدس صادر کرده اند.
وی تصریح کرد: رسانه ها از جمله صداوسیما، خبرگزاری ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی با اطلاع رسانی مناسب اهمیت موضوع را به عموم مردم منتقل کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان افزود: برای مدیریت بیماری پشه آئدس نیازمند همراهی و مشارکت مردمی هستیم و بسیاری از مشکلات و چالش ها با همراهی های مردمی مرتفع شده است.

آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today