ایرنا/ درحالی که مدیریت بحران استانداری هرمزگان هشدار جوی دریایی سطح زرد صادر کرده بود این هشدار اکنون به نارنجی تغییر یافت.

مهرداد حسن زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: سطح هشدار جوی دریایی با توجه به پیش بینی‌های اداره کل هواشناسی هرمزگان تا صبح امروز زرد بود اما ادامه روند تغییرهای آب و هوایی موجب شد سطح این هشدار به نارنجی افزایش یابد.
وی ادامه داد: هشداریه به فرمانداری‌های هرمزگان به خصوص فرمانداری‌های شرقی این استان برای آمادگی و آماده باش نیروهای امدادی و خدماتی صادر شده و درحالت آماده باش کامل قرار دارند.
حسن زاده اضافه کرد: امید می‌رود با توجه به پیش بینی‌های انجام شده از سوی فرمانداران و مدیران شهرستانی و به خصوص شهرداری‌ها مشکلی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری برای مردم ایجاد نشود، مردم هم از قرار گرفتن در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌های دایمی و فصلی خودداری کنند.

هشدار نارنجی برای فعالیت آب و هوایی محلی بوده است
معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های اداره کل هواشناسی هرمزگان هم ابراز کرد: شرایطی که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در این استان رخ می‌دهد ناپایداری محلی ناشی از تغییرهای آب و هوایی و رطوبت منطقه است.
کیانوش عارفی اظهار کرد: ناپایداری تراز میانی جو در حدود دو تا سه هزار متری سطح زمین بر روی هرمزگان شکل می‌گیرد که هوای سرد به علت سنگینی به سمت پایین و هوای گرم و مرطوب به سمت بالا حرکت می‌کند، زمانی که هوای گرم و مرطوب به سمت بالا صعوی می‌کند هوای مرطوب از سمت دریا جایگزین می‌شود و به سمت بالا می‌رود.
وی افزود: چون ظرفیت رطوبتی هوای صعود کرده بالاست منجر به تشکیل ابر می‌شود و چون این روند دو روز تداوم دارد منجر به بارش‌های به احتمال فراوان سنگینی می‌شود.
معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های اداره کل هواشناسی هرمزگان ابراز کرد:‌ باران قابل ملاحظه‌ای پیش بینی می‌شود و چون بارش قابل ملاحظه در زمان کوتاه می‌بارد منجر به تشکیل روان آب، جاری شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی می‌شود.
عارفی ادامه داد: این بارش‌ها می‌تواند معابر شهری را در مناطق شرقی، مرکزی و شمالی هرمزگان به خصوص شهرستان‌های جاسک و سیریک متاثر کند، اما هسته اصلی آن بر روی دریا قرار خواهد داشت.
وی یادآور شد: بارش‌ها به صورت تناوبی رخ خواهد داد و احتمال تگرگ به همراه بارش باران و رعد و برق وجود دارد و در این شرایط جوی، حتی احتمال تغییر سطح هشدار را هم باید داد.

آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today