مهر/ مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: ۳ هزار و ۲۰۰ نفر در مراکز اعصاب و روان، ذهنی، جسمی و حرکتی به طور شبانه‌روزی این استان نگهداری می‌شوند.

اسدالله حیدری مدیرکل بهزیستی استان البرز صبح دوشنبه به مناسبت آغاز هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت اظهار کرد: هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت از ۸ الی ۱۴ آذرماه با شعار پیش به سوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت آغاز شده است.
وی در ادامه به خدمات معاونت توانبخشی به معلولین استان اشاره کرد و بیان کرد: معاونت توانبخشی بهزیستی استان البرز خدمات خود را در دفترهای تخصصی مراقبتی، مراکز شبانه روزی، روزانه و امور توانپزشکی، توانمندسازی امور معلولان، دفاتر شورای ساماندهی سالمندان و مناسب سازی ارائه می‌دهد.
مدیر کل بهزیستی استان البرز تصریح کرد: دفتر مراقبتی مراکز شبانه‌روزی نظارت بر ۵۴ مرکز شبانه‌روزی، اعصاب و روان، ذهنی، جسمی و حرکتی و سالمندان را بر عهده دارد که اکنون ۳ هزار و ۲۰۰ نفر در این مراکز به طور شبانه‌روزی نگهداری و از این تعداد ۷۲۰ نفر فاقد سرپرست و یا مجهول‌الهویه هستند.
وی گفت: این دفتر همچنین در زمینه ارائه خدمات و مراقبت در منزل فعالیت می‌کند و به ۱۶ هزار و ۸۲۴ مددجو در سطح استان البرز کمک هزینه مستمر پرداختی دارد.
حیدری خاطرنشان کرد: درمجموع ۲۸ مرکز روزانه ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی دارند که هزار و ۸۹۹ نفر معلول ذهنی، جسمی، حرکتی، کم شنوا، اختلافات بلع، دهان و چند معلولیتی دراین مراکز از خدمات آموزشی و توانبخشی بهره مند هستند.
حیدری افزود: همچنین امسال اعتبارات تجهیزات توانبخشی ۸ میلیارد و ۳۳۴ میلیون ریال، اعتبار کمک هزینه ارتز و پروتز یک میلیارد و ۳۹۰ میلیون ریال بوده که تاکنون ۲ هزار و ۲۹۰ وسیله کمک توانبخشی از قبیل ویلچر، سمعک و تشک خریداری شده است.
مدیرکل بهزیستی استان البرز همچنین از شناسایی یک هزار و ۴۴۵ معلول در روستاهای این استان در اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه خبر داد.
وی افزود: ایجاد اشتغال پایدار با ارائه یک میلیارد ریال تسهیلات بانکی به هر معلول از جمله خدمات ارائه شده به این عزیزان است.
مدیرکل بهزیستی استان خدمات ارائه شده به افراد دارای معلولیت در هفته معلولین را اینگونه برشمرد: تقدیر دستگاه‌های اجرایی استان از معلولین کارمند، تقدیر از معلولان مدال‌آور و شاخص استان، رایگان شدن تردد و حمل و نقل معلولان در سرویس‌های درون شهری اتوبوس رانی با ارائه کارت معلولیت، رایگان شدن ورودی پارک ایران کوچک و پارک گل‌های چمران با ارائه کارت معلولیت، رایگان شدن سینماهای شهر کرج و رایگان شدن بازدید کاخ سلیمانی با ارائه کارت معلولیت و تقدیر از خانواده‌های دارای ۲ فرزند معلول به بالا از جمله برنامه‌های پیش بینی شده برای گرامیداشت هفته معلول از ۸ تا ۱۴ آذرماه در استان البرز است.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday