ایرنا/ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: پویش مردمی احیای جنگل‌های زاگرس در ۲۹۰هکتار وسعت استان همزمان با سراسر کشور از ۱۰ آذرماه اجرا می‌شود.

سیداسماعیل صالحی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: برای اجرای این پویش مردمی، کاشت گونه‌های بادام، گلابی وحشی و زالزالک در نظر گرفته شده است.
به گفته وی، این طرح در همه استان و در مناطق خاص از جمله  منطقه آبسرده اردل، سیاسرد بروجن، تپه نورالشهدای بن، جاده سلامت سامان ، پارک تهلیجان شهرکرد، منطقه چاله‌گاه خانمیرزا و منطقه آس‌جم لردگان،  پارک جنگلی چلیچه فارسان، منطقه طارم در کوهرنگ و ناغان شهرستان کیار اجرا می‌شود.
صالحی با اشاره به خشکسالی اخیر، شیوع آفات و بیماری درختان جنگلی و بهره‌برداری بی‌رویه و تخریب جنگلها گفت:اجرای پویش مردمی احیای جنگلهای زاگرس، محدود به مهلت زمانی خاص نیست و تا پایان فصل بذرکاری ادامه خواهد داشت و بذر مورد نیاز در اختیار دوستداران طبیعت و بهره‌برداران قرار خواهد گرفت.

کاشت گونه گیاهی در ۳۰۰ هزار هکتار از مراتع چهارمحال و بختیاری در دست اجراست
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به اجرای طرح توسعه گیاهان دارویی و مرتعی در استان با توجه به خشکسالی و کاهش این گونه‌ها افزود:کاهش گونه‌های گیاهی و دارویی در سطح چهار هزار هکتار مراتع استان با آغاز بارشها شروع شده است.
محمدرضا محمدی افزود: در این طرح گونه‌های گیاهی و خوراکی شامل کلوس، باریجه و آنغوزه به دو روش کشت بذر و ریشه انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه توسعه کشت گیاهان خوراکی و دارویی و همچنین توسعه جنگل دراستان یک اولویت است، گفت: در این طرح‌ها، گونه‌های سازگار با طبیعت استان و مقاوم به کم‌آبی و بذرهای ضدعفونی شده و بومی استان کشت می‌شود.
به گفته معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، پویش مردمی احیای جنگل‌های زاگرس در مناطقی که ضریب حفاظتی بالا داشته باشند اجرا می شود تا از تخریب جنگل‌ها جلوگیری و فضای سبز توسعه پیدا کند.
محمدی گفت: برای اجرای این طرح در مناطقی که جنگل وجود ندارد از ظرفیت بوستان‌ها، پارک‌های جنگلی و فضاهای سبز استفاده می‌شود.

اجرای پویش مردمی احیای جنگلهای زاگرس نیازمند همکاری همه گروه‌هاست
معاون امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اهمیت توسعه فرهنگ درختکاری و جنگلکاری و حفظ و حراست از منابع طبیعی گفت:اجرای پویش مردمی احیای جنگل‌های زاگرس نیازمند همکاری همه گروه‌ها دارد.
مجید نظری افزود: برای اجرای طرح‌های توسعه جنگلکاری و مرتع‌داری باید از ظرفیت مرتعداران و جوامع محلی و بهره‌برداران استفاده کرد.
وی به خشکسالی و کاهش بارش در سالهای اخیر اشاره و اظهار کرد: اجرای این طرح‌ها یکی از مهمترین اقدامات در حوزه آبخیزداری است.
به گفته معاون امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری، بارش‌های خوبی در دو سال گذشته در استان نداشتیم و میانگین بارش هم‌اکنون در استان ۶۸ میلمتر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد و بلندمدت ۲۳ درصد کاهش داشته است.
رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: اجرای پویش احیای جنگل‌های بلوط در همه مناطق استان اجرا می‌شود.
هومان خاکپور افزود: در استان به منظور توسعه فرهنگ جنگلکاری طرحهای مختلف از جمله طرح هر مدرسه یک نهالستان و یک ساعت با محیط‌بان در مدارس دست اجراست.
به گفته وی، اجرای طرح هر مدرسه یک نهالستان از استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد تا ارتباط کودکان با نهال و بذر توسعه یابد.
معاون امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری به مشکلات جنگل‌های حوزه زاگرس از جمله بهره‌برداری غیراصولی، خشکسالی، آفت و بیماری اشاره کرد و افزود: هم اکنون وضعیت جنگل‌های حوزه زاگرس خوب نیست و توسعه پویش‌های مختلف درختکاری در توسعه و احیای این جنگل‌ها اثرگذار است.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday