ایرنا/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ویروس کرونا در ۲ سال اخیر جهش‌های زیادی داشته اما بیماری‌زایی ناشی از سویه آفریقایی اومیکرون بالا است که در صورت کمرنگ بودن رعایت پروتکل‌های بهداشتی نگرانی جدی به همراه دارد.

سیدمحمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار کرد: سویه آفریقایی کرونا در طبقه‌بندی انواع این ویروس با افزایش قابلیت انتقال، عفونت یا مقاومت در برابر واکسن‌ها قرار گرفته و سازمان بهداشت جهانی در خصوص شیوع گسترده سویه B.۱.۱.۵۲۹ این ویروس هشدار جدی داده است.
وی ادامه داد: بیش از ۳۰ جهش در ویروس کرونا مشاهده شده و تنها راه برای عبور از بحران‌زایی سویه جدید آفریقایی رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.
جمالیان در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون خیلی زود است که جامعه علمی نظری در خصوص این واریانت بدهد و هنوز اطلاعات جامعی از آثار بیماری‌زایی و مقاومت ویروس کرونا آفریقایی نسبت به واکسن و جزئیات درمانی ارایه نشده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت:  علایم بالینی خاصی که براثر ابتلا به این سویه کرونای افریقایی  بروز پیدا کند، گزارش نشده است و احتمال دارد در اومیکرون مانند سویه دلتا تعدادی از مبتلایان بدون علامت باشند.
شمار مبتلایان کرونا از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان به ۱۰۵ هزار و ۱۷۸ نفر و شمار فوتی ها به ۲ هزار و ۹۶۶ نفر رسید.

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today