ایرنا/ هواشناسی مازندران با پیش‌بینی ورود سامانه جدید بارشی به این استان از صبح روز پنجشنبه، نسبت به سیلابی شدن رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر عمومی در مناطق مختلف هشدار داد.

اداره کل هواشناسی مازندران روز سه‌شنبه با اعلام هشدار سطح نارنجی، پیش‌بینی کرد که با شکل گیری و تقویت جریانات سرد و مرطوب شمالی و عبور امواج در تراز میانی ،شرایط جوی استان از صبح روز پنجشنبه تا جمعه آخر هفته جاری بارانی می شود که با کاهش محسوس دما نیز همراه خواهد بود. در این مدت شهروندان شاهد وزش باد خواهند بود و بارش‌ها در ارتفاعات و مناطق کوهستانی نیز به شکل برف پیش بینی شده است.
طبق پیش‌بینی هواشناسی مازندران، سامانه جدید بارشی که مناطق مختلف استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، علاوه بر آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن آب رودخانه ها و لغزندگی سطج جاده ها، طوفانی شدن دریا و کاهش محسوس بین ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دمای هوا در مناطق ساحلی و جلگه‌‏ای را سبب می شود. جاده ها و محورهای کوهستانی نیز در این مدت با مه گرفتگی مواجه می شود که باعث کاهش دید رانندگان خواهد بود و به علت بارش باران  و برف با خطر ریزش سنگ، رانش زمین و اختلال در تردد خودروها نیز همراه می شود.
جدول پیش بینی پنج روزه هواشناسی مازندران هم نشان می‌دهد که دمای هوای استان از اوایل صبح پنجشنبه تا روز جمعه روند کاهشی دارد و طی این مدت دمای هوا در مناطق ساحلی و جلگه‌ای تا ۱۶ درجه‌ و در ارتفاعات و مناطق کوهستانی نیز تا ۱۷ درجه سانتیگراد کاهش خواهد یافت.
طبق این جدول بیشترین میزان کاهش دما در مناطق شهری مربوط به ساری مرکز مازندران است و دمای هوای این شهر از ۲۸ درجه سانتیگراد بالای صفر در روز چهارشنبه، با ۱۶ درجه کاهش در روز جمعه به ۱۲ درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد.
هواشناسی مازندران در اخطاریه خود ضمن تاکید بر ضرورت آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای پاکسازی کانال‌ هدایت آب‌های سطحی در شهرها، خواستار مقاوم سازی سازه‌های تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها شده است. همچنین از شهروندان نیز خواسته شده است هنگام تردد جاده ای جوانب احتیاط را رعایت کنند. 
هواشناسی مازندران در این اخطاریه همچنین علاوه بر توصیه به کوهنوردان برای خودداری از صعود به ارتفاعات، از کشاورزان و دامداران خواسته است نسبت آماده سازی سامانه گرمایشی واحدهای گلخانه‌ای، دامداری و مرغداری‌ها اقدام کنند.
بر اساس پیش بینی هواشناسی مازندران ، شرایط جوی استان طی امروز و فردا صاف تا نیمه ابری، همراه با افزایش محسوس دما و در دامنه ها و ارتفاعات با وزش باد گرم همراه است ، اما از سه شنبه شب و چهارشنبه، وزش باد شدید بویژه ارتفاعات را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از اواخر شب با افزایش ابر، رگبار پراکنده باران در مناطق غربی استان آغاز خواهد شد.
هواشناسی مازندران با اشاره به سامانه جدید بارشی از چهارشنبه شب، شرایط جوی استان در روز پنجشنبه را ابری همراه با وزش باد نسبتا شدید غربی، به تدریج با بارندگی، کاهش محسوس دما و احتمال وقوع رعد و برق و در ارتفاعات نیز با بارش باران و برف پیش‌بینی کرده است.
شرایط جوی مازندران در روز جمعه نیز ابری همراه با بارندگی، کاهش دما و وزش باد و در ارتفاعات نیز مه آلود با بارش برف و از اواخر روز از سمت غرب استان به تدریج با کاهش ناپایداری و ابر پیش‌بینی شده است. هوای مازندران در روز شنبه هفته آینده نیز صاف تا نیمه ابری و با افزایش دما همراه است.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today