ایرنا/ بلندترین درخت مازودار ایران با ۱۹ متر طول و ۴۳۰ سال سن در روستای نژو بانه در فهرست آثار طبیعی ـ ملی کشور به عنوان بلندترین درخت ثبت شد.

سعدالله رحیمی خواه، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بانه در مراسم معرفی بلندترین درخت مازودار ایران گفت: این اقدامات گامی فرهنگ‌ساز در زمینه حفظ محیط زیست، توسعه گردشگری روستایی و معرفی روستاهای گردشگر پذیر است.
وی آثار ثبت شده ملی ـ طبیعی را نماد و هویت فرهنگی و زیست محیطی بانه عنوان کرد و افزود: این درخت ۱۹ متر طول، ۲۰۲ متر مربع تاج پوشش، ۱۶ متر طول تاج، ۱۲ متر عرض تاج و ۴۳۰ سال عمر دارد که به عنوان بلندترین درخت مازودار کشور با شماره ۶۹۳ در فهرست آثار طبیعی ـ ملی کشور ثبت شد.
رحیمی خواه اضافه کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجازه نمی دهند که اکوسیستم و اکوتوریسم منطقه از بین برود و این آثار ملی طبیعی یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری منطقه است که باید حفظ شود و در پرونده های تخلفات محیط زیستی این سازمان هم یکی از شاکی ها است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بانه ادامه داد: ثبت آثار ملی ـ طبیعی درختان براساس بزرگی تنه، منحصر به فرد بودن و بلندی انجام می شود که تاکنون در شهرستان بانه درخت کهنسال بیاندره به یک هزار ۵۰۰ سال قدمت، مجموعه درختان سپیدار منیجلان، درخت گردوی نژو و درختان مازو دار نجنه سفلی بر اساس قدمت در فهرست آثار ملی ـ طبیعی کشور ثبت شدند.
وی یادآور شد: این درخت بلند توسط افراد بومی منطقه به ما معرفی شده و کارشناسان منابع طبیعی و گردشگری آن را بررسی و طرح توجیهی آن ثبت شد و با رای اکثریت شورای مجموعه آثا ملی نامزد ثبت ملی ـ طبیعی شده و در نهایت ثبت ملی ـ طبیعی می شود.
رحیمی خواه گفت: با ثبت آثار ملی و طبیعی بخشداری ها و دهیاری های می توانند اعتباراتی در راستای توسعه گردشگری منطقه جذب کنند در روستای نژو یک درخت گردوی کهنسال نیز شناسایی شده که اقدامات لازم در راستای ثبت ملی ـ طبیعی آن نیز انجام می شود.
مدیر عامل انجمن محیط زیستی پاژین نیز گفت: با توجه به اینکه این منطقه بکر و دست نخورده باقی مانده درختان زیادی با خصوصیات منحصر به فرد وجود دارد که تاکنون شناسایی نشدند.
حامد اسراری افزود: در روستای کانی برد مجموعه درختان افرا با خصوصیات منحصر به فرد وجود دارد امیداوریم که شناسایی و ثبت شود و برای نسل های آینده ماندگار شوند چراکه صدها سال زمان نیاز است که همچون درختانی به وجود بیاید.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online