ایرنا/ مدیر شبکه بهداشت و درمان محلات گفت: این شهرستان بیشترین شیوع بیماری دیابت در استان مرکزی را دارد که دلایل آن باید واکاوی شود.

مهدی قلیچ‌خانی، مدیر شبکه بهداشت و درمان محلات تصریح کرد: هفت و نیم درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال در محلات مبتلا به بیماری دیابت هستند.
وی بیان کرد: ۱۵ درصد از این جمعیت نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان محلات، توضیح داد: هفت و هشت دهم درصد زنان شهری، ۱۱ و هشت دهم درصد زنان روستایی، پنج و ۲ دهم مردان شهری و ۶ درصد مردان روستایی در محلات مبتلا به دیابت هستند.
قلیچ‌خانی، چاقی و کم‌تحرکی را از عوامل اصلی شیوع دیابت در محلات بیان کرد و گفت: از هر سه زن باردار در این شهرستان، یک نفر مبتلا به بیماری قند دوران بارداری است.
وی تاکید کرد: شهروندان محلاتی باید اقدامات جدی به‌منظور پیشگیری از دیابت را انجام بدهند و در صورت ابتلا به بیماری باید فعالیت ها و مراقبت های لازم را برای کاهش عوارض بیماری در دستور کار روزانه خود قرار دهند.
دیابت عارضه‌ای ناشی از اختلال در تولید و یا عملکرد انسولین در بدن است و در شیوع این بیماری عوامل مختلفی از جمله اقتصادی، اجتماعی، جمعیتی و محیطی اثرگذار است.
دیابت نوع ۲ که شایع‌ترین نوع این بیماری است حدود ۹۰ درصد مبتلایان را شامل می‌شود و عامل آن را باید بیشتر در چاقی، زندگی کم‌تحرک و تغذیه ناسالم جستجو کرد.
محلات در نوار جنوب استان مرکزی است و این شهرستان ۵۵ هزار نفر جمعیت دارد.

 
 

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today