خلخالیم/ جولان سگ‌های ولگرد، هر از چند گاهی به عنوان یکی از مشکلات شهروندان به ویژه در ماه‌های سرد سال مطرح می‌شود که اخیرا با خودنمایی گله‌ای آن‎‎‎‎‎ها در خیابان‎‎‎‎‎‎‎‎های خلخال نگرانی‌ مردم، افزایش یافته است.

هرچند بر اساس قوانین، ساماندهی و جمع‌آوری سگ‌های ولگرد بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده است اما با توجه به هزینه‌های بالا، این ساماندهی آن‌گونه که باید اجرایی نشده یا اگر اقدامی هم صورت گرفته در کاهش جولان این حیوان در سطح معابر و خیابان‌ها تأثیرگذار نبوده است.
این روز‌ها به هرگوشه و کناری از شهر که بنگرید تعدادی سگ ولگرد که به صورت گروهی و گاهی تکی در حال جولان دادن هستند روبرو می‌شوید، دیدن صحنه‌هایی از روی آوردن این حیوانات به سطل‌ها و کیسه‌های زباله برای پیدا کردن غذا به چشم می‌بینیم و دیدن این صحنه‌ها سبب نارضایتی و شکایت شهروندان از این وضعیت شده است.
عده‌ای خواستار جمع‌آوری اصولی این سگ‌ها از سطح شهر هستند تا با ایجاد مراکز نگهداری از سگ‌های بی‌پناه، مردم نیز از گزند این حیوانات در امان بمانند.
به نظر می‌رسد اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین اقدامی که باید برای کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب در محیط‌های شهری انجام داد، مدیریت پسماند است زیرا هنگامی که غذا به‌راحتی از طریق پسماندها در اختیار این نوع از حیوانات قرار می‌گیرد میزان تولیدمثل آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.
مرحله دوم پس از مدیریت پسماند و عدم غذارسانی به سگ‌ها، مدیریت سگ‌های صاحب‌دار به‌ویژه سگ‌های گله است و پس از اجرای این راهکارها و کنترل جمعیت سگ‌ها، باید به سراغ راه‌حل‌های حذف فیزیکی مثل عقیم‌سازی رفت.
بدون ‏شک مدیریت درست و علمی بدون سوار شدن بر موج احساسات کمک می‌کند تا در آینده جمعیت سگ‌ها در محیط‌های شهری که هم برای انسان و هم برای خود سگ‌ها مناسب نیست کنترل شود.


آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today