باشگاه خبرنگاران/ مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه در سطح هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی استان کلزا کشت شد، گفت: برنامه ریزی برای حدود سه هزار هکتار بود، اما به علت نبود بارندگی موثر حدود ۴۰ درصد آن تحقق یافت.

پژمان شهابی، مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار کرد: در فصل پاییز سال زراعی جاری باران موثری برای کشت دانه روغنی کلزا نبود که به همین علت کشاورزان در مقایسه با سال‌های گذشته این محصول را کمتر کشت کردند.
وی با بیان اینکه کشت دانه روغنی کلزا به پایان رسیده است افزود: پیش بینی می‌کنیم که کشاورزان در بهار ۵۰۰ هکتار دانه روغنی کلزا را کشت کنند که با احتساب کشت پاییزه در مجموع سطح زیر کشت به یکهزار و ۷۰۰ هکتار خواهد رسید.
شهابی گفت: براساس آمار‌ها حدود ۶۰ درصد کلزای استان در شهرستان مانه و سملقان تولید می‌شود.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بیان کرد: از کشاورزان می‌خواهیم که بعد از پایان تاریخ کشت کلزا دانه روغنی کاملینا بکارند چرا که تاریخ کشت این محصول طولانی است و هنوز هم می‌توانند در اراضی این دانه روغنی را کشت کنند.
وی افزود: کشت کلزا از نیمه دوم شهریور آغاز شد که طبق برنامه ریزی باید در سطح بیش از سه هزار هکتار انجام می‌شد.
شهابی بیان کرد: قیمت هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا در قالب خرید تضمینی در سال جاری ۱۱۰ هزار ریال بود که در سال زراعی جاری ۱۵۰ هزار ریال است.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی عنوان کرد: کشاورزان این استان در سال زراعی گذشته بیش از سه هزار هکتار کلزا کشت کرده بودند که سرمازدگی و خشکسالی بخش زیادی را از بین برد که در نهایت دانه روغنی کلزا از سطح دو هزار و ۲۰۰ هکتار برداشت شد. این بهره برداران یکهزار تن محصول را به مراکز خرید تحویل دادند و حدود یک هزار تن نیز خود حتی با قیمت بالاتر به فروش رساندند.
وی گفت: کلزا یکی از گیاهان مناطق معتدل است و سازگاری خوبی هم با این نوع اقلیم دارد و البته در کنار آن، سایر دانه‌های روغنی از جمله آفتابگران کاملینا و کنجد نیز در خراسان شمالی کشت می‌شود.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today