ایرنا/ مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه روزهای پاک در این استان از سال ۱۳۹۶ سیر افزایشی داشته است، گفت: روزهای با شاخص ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک در خوزستان به شکل محسوسی کاهش یافته و در سال ۱۴۰۰ به صفر رسید.

محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار کرد: بر اساس آمار تحلیل پنج سال اخیر، از نظر غلظت و تکرر گرد و غبار شرایط استان مطلوب است به گونه ای که تعداد روزهای آلوده به گرد و غبار از ۷۱ روز در سال ۹۵ به ۶ روز در سال ۹۹ کاهش یافت.
وی افزود: این تحلیل بر اساس تکرر غلظت‌های بیش از چهارصد میکروگرم بر مترمکعب و تکرر سه ساعت به صورت متوالی است.
اشرفی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ فقط در اردیبهشت ماه ۲ روز آلوده به گرد و غبار ثبت شده که این وضعیت نسبت به سال‌های گذشته بسیار محسوس است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در سال جاری بالاترین میزان غلظت گرد و غبار یک هزار و ۵۸۰ میکروگرم بر مترمکعب در ۱۰ ساعت گزارش شده است.
وی اظهار کرد: مجموعه اقدامات انجام شده در کانونهای گرد و غبار از جمله نهال کاری، مدیریت آبگیری تالاب‌ها و میزان بارندگی‌ نقش موثری در کاهش گرد و غبار و آلودگی هوا در استان خوزستان داشته است.
اشرفی گفت: منشا عمده گرد و غبار در سال های ۹۵ و ۹۶ داخلی و از کانون‌های جنوب شرق، شرق و تالاب ها بود؛ در ۲ تا سه سال اخیر گرد و غبارهای شدید با کانون داخلی گزارش نشده است.


  
  

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today