باشگاه خبرنگاران/ روابط عمومی دامپزشکی مازندران در خصوص مشاهده انگل در شکم ماهی خریداری شده توسط یکی از شهروندان اطلاعیه صادر کرد.

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی مازندران با توجه به انتشار کلیپی در خصوص مشاهده انگل در شکم ماهی خریداری شده در بازار ماهی توسط یکی از شهروندان مازنی در فضای مجازی، جهت تنویر افکار عمومی اطلاعیه‌ای به شرح ذیل منتشر کرد.
این انگل از خانواده لیگولیده و رده سستود‌ها به نام لیگولا اینتستینالیس بوده که عامل بیماری لیگولوز می‌باشد.
این مرحله از زندگی انگل که پلروسرکوئید نامیده می‌شود در بچه ماهیان با اختلال در دستگاه گوارش و فشار به اعضاء، موجب ضعف و مرگ ماهی شده و در ماهیان بزرگ با فشار بر دستگاه تولید مثل و گوارش سبب عقیمی، لاغری ماهی، تیرگی رنگ، عدم تعادل در شنا، و حساسیت به آلودگی‌های ثانویه می شود.
بیش از ۳۰ گونه ماهی در جهان، میزبان واسط انگل لیگولا می‌باشند و گزارش‌های زیادی از آلودگی به لیگولا در گونه‌های ماهی سیم، شاه کولی، سس، کلمه و ماهی علفخوار در ایران گزارش شده است.
میزبان‌های واسط، پاروپایان پلانکتونی و ماهیان و میزبان نهایی پرندگانی مثل مرغان ماهی خوار می‌باشند.
این انگل هیچ واگیری به انسان نداشته و مصرف ماهی، با حذف انگل و دور ریختن امحاء و احشاء ماهی و نهایتاً پختن یا سرخ کردن، بلامانع می‌باشد.
از راهکار‌های پیشگیری و کنترل می‌توان به دور کردن پرندگان ماهیخوار از مزارع پرورش و آبگیر‌ها، مدیریت بهداشتی در استخر‌های پرورش ماهی، تخلیه، ضد عفونی بستر و آیش گذاری اشاره کرد.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today