ایرنا/ اداره‌کل هواشناسی خراسان رضوی بخاطر پیش‌بینی کاهش شدید دمای هوا برای روزهای پیش رو و سرد شدن هوا ظرف همین مدت در استان، به منظور جلب توجه شهروندان نسبت به تمهیدات و آمادگی لازم برای چنین وضعیت جوی "هشدار نارنجی هواشناسی" صادر کرد.

به گزارش روز پنجشنبه اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در اطلاعیه این اداره به تقویت سامانه بارشی در حال گسترش به نوار شمال شرق کشور اشاره شده و آمده است: فعالیت این سامانه جوی در استان خراسان رضوی از اواخر امروز، پنجشنبه، یازدهم آذرماه آغاز می‌شود که باعث کاهش ۱۲ تا ۱۴ درجه ای دمای روزانه استان می شود و دمای شبانه نیز در اکثر نواحی سردسیر طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته آتی به زیر صفر درجه سانتیگراد خواهد رسید.
هواشناسی خراسان رضوی همچنین از پیدایش مه، لغزندگی معابر و محورهای استان در روزهای آینده خبر داده و افزوده است: پیش‌بینی می‌شود از اواخر وقت جمعه، دوازدهم آذرماه، بارندگی ها در نواحی سردسیر و کوهستانی استان به شکل برف همراه با کولاک صورت گیرد.
بنا بر اعلام این اداره کل همچنین وقوع بارش‌های رگباری در استان که در برخی از نقاط همراه با رعد و برق خواهد بود، با احتمال آبگرفتگی بویژه در نیمه جنوبی استان دور از انتظار نیست.
طبق مدل‌های هواشناسی بیشترین حجم بارش در شهرستان‌ها و توابع نیشابور، قوچان، درگز، جغتای، گناباد، کاخک گناباد، فریمان، تربت حیدریه، خواف و نیز ارتفاعات بینالود و هزارمسجد پیش‌بینی شده است.
بر اساس اطلاعیه مزبور همزمان با این بارش ها کل استان، به ویژه نوار شرقی آن شاهد وزش باد شدید با احتمال بروز خسارت نیز خواهند بود.
هواشناسی خراسان رضوی زمان پایان فعالیت این هسته بارشی را اواخر وقت روز شنبه آینده، سیزدهم آذرماه در نقاط مختلف استان پیش‌بینی کرده است.
در این اطلاعیه بر عدم تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها، خودداری از صعود به ارتفاعات و عملیات کوهنوردی، مدیریت در مصرف منابع انرژی، تنظیم دمای گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها و همچنین همراه داشتن تجهیزات زمستانی برای ترددهای جاده‌ای استان و در نظر گرفتن تمهیدات لازم با هدف جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از افزایش شدت وزش باد و همچنین احتمال اختلال در سیستم حمل و نقل توصیه شده است.
هواشناسی خراسان رضوی روز گذشته دهم آذرماه نیز با پیش بینی کاهش دما و پیامدهای آن در این استان هشدار سطح زرد صادر کرده بود.

آخرین خبر خراسان رضوی در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/khorasan_today
آخرین خبر خراسان رضوی در تلگرام :
https://t.me/Toos_today