مهر/ مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: تاکنون ۵۲ لاشه پرنده که بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تلف‌شده‌اند، از تالاب میقان اراک جمع آوری شده است.

محسن شانقی، مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در این باره اظهار کرد: تا این لحظه تنها تالاب میقان درگیر این بیماری شده و طبق پایش هایی که در یک هفته درگیری انجام شده در سایر زیستگاه‌های استان از قبیل آبگیرها و سدها هیچ گونه گزارشی از تلفات این بیماری مشاهده نشده و بیماری فعلاً در تالاب میقان است.
وی افزود: جمع‌آوری لاشه پرندگان مبتلا به آنفلوانزا در تالاب میقان اراک با همکاری اداره کل محیط زیست استان با جدیت ادامه دارد و تاکنون ۵۲ قطعه لاشه پرنده گان جمع آوری و دفن شده است.
شانقی اظهار کرد: طبق گزارش‌ها وضعیت بیماری شدید نیست و روزانه میانگین ۱۰ الی ۱۲ تلفات را شاهد بودیم ولی سال‌های گذشته وضعیت تلفات خیلی بیشتر بوده و در این دوره فعلاً تلفات پایین است.
وی ادامه داد: احتمال اینکه در روزهای آینده به جهت سردی هوا تغییراتی را در روند این بیماری داشته باشیم وجود دارد و باید در روزهای آینده بررسی شود و ما در کنار همکاران محیط زیست این وضعیت را مرتب رصد می‌کنیم.
شانقی با اشاره به پایش واحدهای مرغ داری و روستایی اطراف تالاب میقان گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشی از تلفات در واحدهای طیور صنعتی و روستایی مشاهده نشده است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اضافه کرد: دامپزشکی استان مرکزی برای پیشگیری از بیماری تزریق واکسن را در دستور کار گذاشته و بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دُز واکسن به طیور تخم‌گذار، مرغ مادر و بوقلمون این استان امسال برای مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تزریق شد.
وی در خصوص واگیردار بودن بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان و سرایت به انسان بیان کرد: این بیماری بین انسان و پرندگان مشترک است و اگر بتواند به انسان منتقل و تغییر ژنتیکی دهد برای انسان هم خطرناک خواهد بود و جامعه انسانی هم مثل بیماری کرونا تهدید می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در ایران در سال‌های اخیر تاکنون بیماری آنفلوآانزا فوق حاد پرندگان در انسان مشاهده نشده و مشکل جدی در این خصوص گزارش نشده است.

 

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today