تسنیم/ بر اساس اعلام مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت، وضعیت پخت نان در مناطق شهری و روستایی خراسان شمالی در زمستان ۱۴۰۰ بهبود می‌یابد.

پخت و کیفیت نان در استان خراسان شمالی، یکی از موضوعات همیشگی در محافل خبری و اجتماعی استان است.
نان تولید شده در خبازی‌های استان خراسان شمالی، از کیفیت لازم برخوردار نبوده و همواره مورد انتقاد اقشار مختلف مردم است. از سوی دیگر در روستاهای استان نیز به دلیل فروش خارج از شبکه آرد، نان با کیفیت و کمیت مناسب در اختیار روستائیان قرار نمی‌گیرد.
در ماه‌های اخیر و با روی کار آمدن دولت جدید،وزارت صمت، عزم جدی خود را برای افزایش کیفیت و در دسترس قرار داشتن نان در همه روستاهای استان اعلام کرده است.
حسن حاجی بگلو، رئیس سازمان صمت خراسان شمالی درباره اقدامات نظارتی وضعیت نان در خراسان شمالی، اظهار کرد: ما در ابتدای هر سال دستورالعمل پخت نان را به خبازی‌ها اعلام می‌کنیم و در این خصوص علاوه بر نوع گندم و آرد، عواملی از قبیل خمیر مایه، میزان نمک مورد استفاده، زمان ور آمدن خمیر، کارگر ماهر و نوع تنور و دستگاه پخت نیز در کیفیت نان تاثیر بسزایی دارند.
وی افزود: نانوایانی که این موارد را رعایت نکرده و یا در زمینه پروتکل‌های بهداشتی، قیمت نان و توزیع خارج از شبکه آرد، تخلف داشته باشند، جریمه و با کسر سهمه مواجه خواهند شد.
رئیس سازمان صمت خراسان شمالی ادامه داد: در ماه‌های گذشته چندین پرونده تخلف برای نانوایان خاطی استان تشکیل شده و کشف 140 کیسه آرد که خارج از شبکه توزیع شده بود، در مانه و سملقان، نمونه‌ای از این اقدامات است.
حاجی بگلو تصریح کرد: متاسفانه با گران شدن نهاده‌های دامی، نان مورد نیاز مردم در دادمداری‌ها دپو و خشک‌ می‌شود که در پرونده اخیر، در شهریور ماه گذشته، بیش از 5600 کیلوگرم آرد، 1400 کیلو نان خرد شده و 250 قرص نان سالم از یک واحد دامداری در مانه و سملقان، کشف و ضبط شد.
بر این اساس، با تشدید نظارت سازمان صمت بر فعالیت خبازی‌ها، در گشت‌های مشترک، تذکر و کسر سهمیه، در انتظاز نانواهایی است که تخلفات کم فروشی، گرانفروشی، عدم نصب تابلو، عدم رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی و فعالیت تعداد کم کارگر در واحد خبازی داشته باشند.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today