ایرنا/ استاندار سمنان گفت: استان ۵۲۷ طرح نیمه‌تمام دارد که برای تکمیل آن به ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

سیدمحمدرضا هاشمی، استاندار سمنان اظهار کرد: سال ۱۴۰۰ اعتبار کل استان سمنان یکهزار و ۶۸۰‌ میلیارد تومان‌ بود که ۵۰ درصد تاکنون اختصاص یافت و ۴۲ درصد مختص حوزه عمرانی است.
وی یادآور شد: استان سمنان در حوزه اعتبارات ملی در رتبه ۲۱ و در کل اعتبارات در رتبه ۲۵ قرار دارد.
استاندار سمنان بیان کرد: بحث محرومیت و جمعیت، دو شاخص توزیع اعتبارات است و امیدواریم بحث پراکندگی نیز در توزیع اعتبارات سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شود تا استان سمنان که دارای پراکندگی جمعیتی بالا و نیازمند ارائه خدمات به تمامی مردم استان است، از اعتبارات مطلوب تر برخوردار باشد.
هاشمی ابراز کرد: پیگیری ها برای تخصیص بهتر اعتبارات در بودجه سال ۱۴۰۱ در راستای دستیابی به توسعه متوازن و همه‌جانبه استان، در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه مبنای مدیریت استان سمنان توسعه متوازن استان است، گفت: تلاش بر این است تا به فرموده مقام معظم رهبری، اعتماد از دست مردم دوباره از طریق سفرهای شهرستانی و پیگیری مطالبات به حق مردم، افزایش یابد.
استاندار سمنان ادامه داد: با توجه به ابلاغ ریاست مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و در راستای بحث توجه به داخل کشور، رشد ۸.۵ درصدی برای استان پیش بینی شده است که لازم است در سه حوزه کشاورزی، صنعت و معدن و گردشگری برای تحقق این مهم تلاش بیشتری شود.
هاشمی درباره آمار اشتغال در استان سمنان افزود: ۴۸.۴ اشتغال استان در حوزه خدمات، ۳۷.۱ درصد در بخش صنعت و معدن و ۱۴.۶ درصد در حوزه کشاورزی است.
وی گفت: با اقدامات صورت گرفته و بر اساس گزارش و آمار موجود، صادرات کالا در ۸ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ با رشد ۳۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بود.
استاندار سمنان بیان کرد: سال گذشته در حوزه صادرات، ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ۵۲ نوع محصول از حوزه استان به ۳۵ کشور دنیا انجام شد که ۳۲۲ میلیون دلار از طریق گمرک استان صورت گرفت که مدیریت می شود تا سهم بیشتری از این مقدار از گمرک استان انجام شود.
هاشمی به شیوع کرونا و آسیب‌های آن اشاره و اضافه کرد: همه‌گیری نزدیک به ۲۰‌ ماهه ویروس کرونا لطماتی را به اشتغال در بخش خدمات وارده کرد.
وی خاطرنشان کرد: تردد مسافر یکی از شاخصه های فعال نگاه داشتن بخش گردشگری و خدمات در استان سمنان است که به دلیل کرونا با مشکلاتی مواجه شد و در آینده با کنترل بیماری و اقدامات مناسب، شاهد رونق آن خواهیم بود.
استاندار سمنان گفت: مساله آب مورد تاکید نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز قرار دارد و با همت نمایندگان، در این خصوص اقدام‌ شد تا دغدغه به حق مردم استان در بحث تامین آب مدیریت شود.
هاشمی ادامه داد: سفر رئیس جمهوری به استان سفری بی‌حاشیه، کاربردی و عملیاتی بود و کمیته ای ویژه پیگیری مصوبات سفر در استان تشکیل شده است.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today