ایسنا/ مدیرکل راه و شهرسازی کردستان گفت: حفاظت از بافت تاریخی شهر سنندج، از جمله اولویت‌های تعریف شده این اداره کل است که برای تحقق این امر پروژه‌های متعدد بازآفرینی در این بافت‌ها تعریف شده است.

عرفان مرادی، مدیرکل راه و شهرسازی کردستان با بیان اینکه سه مورد از پروژه‌های در حال اجرای طرح باز آفرینی شهری سنندج، مربوط به حوزه بافت تاریخی شهری است، اظهار کرد: این طرح ها شامل مرمت خانه تاریخی عمارت رشیدی، میدان و بقعه پیرعزیزالله و ساماندهی پیاده راه محله آغه زمان است که برای حفظ اصالت تاریخ شهری اجرا می شود.
وی با بیان اینکه عمارت رشیدی سنندج با دو میلیارد و ۱۸۰ میلیون ریال اعتبار و ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال مرمت است، گفت: این خانه از املاک در اختیار راه و شهرسازی است که پس از اجرای طرح پیاده راه سازی و اتصال این محله به سرای علیدی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی تغییر کاربری داده می شود.
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان تاکید کرد: طرح پیاده راه تاریخی و فرهنگی محله آغه زمان سنندج به عنوان اولین طرح بازآفرینی شهری در محله‌های تاریخی استان کردستان به طول ۳۵۰ متر در دو مرحله در حال اجراست که برای مرحله اول آن حدود ۵۴ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.
مرادی یادآور شد: محله آغه زمان از محله‌هایی است که از نظر تاریخ و فرهنگ جز پنج محله اصلی شهر سنندج محسوب می شود و در طرح بهسازی و پیاده راه‌سازی این محله سعی داریم خیابان شهید نمکی به سرای تاریخی علیدی وصل شود.
وی اضافه کرد: همچنین یک مورد از منازل تاریخی این مسیر پس از تملک به عنوان رستوران سنتی، سه باب به عنوان خانه بومگردی و یک باب به عنوان موزه معماری شهری سنندج مورد استفاده قرار می گیرد.
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان خاطرنشان کرد: این طرح هم اکنون ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در آن سنگ فرش معابر، بهسازی برخی میادین و اتصال خیابان نمکی به کاروانسرای عزیزی در دستور کار قرار دارد.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online