ایرنا/ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: ۱۸ فرد یوزپلنگ در زیستگاه پارک ملی توران شهرستان شاهرود استان سمنان در سال جاری شناسایی شد و ممکن است در طبیعت این منطقه تعداد یوزپلنگ‌های شناسایی نشده بیشتر باشد.

امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان اظهار کرد: از مجموع ۱۸ فرد یوزپلنگ شناسایی شده در پارک ملی توران، چهاز یوزپلنگ نابالغ هستند.
وی ادامه داد: سال گذشته ۶ فرد یوزپلنگ نابالغ در پارک ملی توران شناسایی شده بود که امسال ۲ یوزپلنگ از ۶ یوزپلنگ بالغ شدند.
عبدوس تصریح کرد: خروج دام از پارک ملی توران و ایجاد محدوده امن آن، نصب تابلوهای هشدار در کنار جاده، حصارکشی و کاهش سرعت در جاده تهران- مشهد در محدوده میاندشت عباس آباد در مسیر تردد یوزپلنگ‌ها و تامین آب از جمله اقدام‌های انجام شده برای تامین حریم امن برای زادآوری یوزپلنگ آسیایی در این منطقه است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان بیان کرد: یوزپلنگ‌ها در سن هشت تا ۹ سالگی در اوج قابلیت تولید مثل هستند و اکنون دو یوزپلنگ ایران و فیروز در محیط اسارت قابلیت باروری دارند.
وی اضافه کرد: ۲ یوزپلنگ کوشکی و دلبر انتقال یافته از پارک پردیسان تهران به زادگاهشان در پارک ملی توران اکنون قدرت باروری خود را از دست داده‌اند و فقط به عنوان یک ذخیره ژنتیکی از آنان مراقبت می‌شود.
عبدوس یادآور شد: در زمان حاضر کوشکی ۱۷ ساله و دلبر ۱۲ تا ۱۳ ساله است و حداکثر سن این گونه ارزشمند در حیات وحش ۱۳ تا ۱۴ سالگی است و با مراقبت‌های بالینی مناسب اکنون در محیط اسارت در حال زیست هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه ممکن است بیهوشی برای کوشکی و دلبر با توجه به سن بالای آن ها خطرناک باشد، خاطرنشان کرد: کارشناسان دامپزشکی برای انجام مراقبت بالینی کوشکی و دلبر از بیهوشی استفاده نمی‌کنند.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today