باشگاه خبرنگاران/ تیمی ۵ نفره متشکل از دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اختراعی ثبت کرده است که اختلال بلع را درمان می‌کند.

سیما فرپور، دانشجوی دکترای تخصصی علوم اعصاب گفت: به واسطه سالمندی و برخی بیماری‌ها از جمله بیماری‌های نورولوژیک (مثل سکته مغزی، فلج مغزی، ام اس و ضربه‌های مغزی)، بیماری‌های نورودژنراتیو (مثل پارکینسون و آلزایمر)، بیماری‌ها و سرطان‌های سر و گردن و حتی کرونا، مشکلاتی در سیستم عصبی، حسی و حرکتی فرد ایجاد می‌شود که کنترل و هدایت مواد غذایی جامد، مایعات و حتی آب دچار نقص شده و فرد را با مشکلاتی در خوردن و آشامیدن مواجه می‌کند.

این دانشجوی دکترای تخصصی علوم اعصاب گفت: متاسفانه به دلیل تحریم‌ها و مشکلات ارز، عملا تهیه تیکنر‌های خارجی برای بیماران نیازمند کشورمان با مشکل مواجه بود.
با کاری که در ۲ سال گذشته با همت یک تیم ۵ نفره متخصصین فارماسیوتیکس، فیزیولوژی، علوم اعصاب، گفتاردرمانی، فارماسیست و طب فیزیکی و توانبخشی انجام شد، موفق به دست یابی به فرمولاسیونی شدیم که علاوه بر اینکه به طور کامل مزایای نمونه خارجی را برای بیمار تامین می‌کند، به راحتی با انواع نوشیدنی‌ها و دیگر مواد خوراکی، دما و اسیدیته‌های مختلف قابل مصرف است، به طور مشخص ۳ مزیت جدی هم نسبت به نمونه خارجی دارد و بر همین اساس موفق به ثبت اختراع آن شدیم.

علیرضا سالاری نژاد، دانشجوی دکترای تخصصی علوم و اعصاب و یکی از اعضای این تیم ۵ نفره بیان داشت: نمونه‌های خارجی برای آماده شدن نیاز به هم زدن زیادی دارند که اگر این کار به درستی صورت نگیرد نه تنها کمکی به بیمار نمی‌کند بلکه می‌تواند شرایط بیمار را پیچیده‌تر هم کند .
در نمونه داخلی به واسطه فرمولاسیون خاصی که دارد این مشکل مرتفع شده است و بنابراین بیماران با نواقص حرکتی و ذهنی به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند و همچنین به این واسطه مصرف این ماده در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها نیز بسیار راحت‌تر و سریعتر شده است.
او افزود: مصرف نمونه‌های خارجی به دلیل محتوای بالا انرژی، برای بیمارانی که باید از رژیم‌های غذایی با کالری و قند کم استفاده کنند(مثل بیماران مبتلا به دیابت) محدودیت و حتی ممنوعیت دارد، اما  این مساله نیز در محصول داخلی برطرف شده است.
سالاری نژاد تصریح کرد: نمونه داخلی به دلیل فرمولاسیون خاصی که برای این اختراع طراحی شده است، ضمن بالابردن کیفیت، باعث کاهش قیمت نیز شده است.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar