ایرنا/ مدیرعامل صندوق توسعه و احیا بر حمایت از احیاء و بهره برداری از مواریث فرهنگی تاریخی، بر واگذاری خردمندانه به بخش خصوصی ذی صلاح تاکید کرد.

هادی میرزائی، مدیرعامل صندوق توسعه و احیا بر حمایت از احیاء و بهره برداری از مواریث فرهنگی تاریخی در جریان سفری 2 روزه از بناهای تاریخی از استان بوشهر از خانه تاریخی خانه آذین، خانه نجفی، عمارت حاج رئیس، عمارت کمندی، عمارت رفیعی، عمارت گلشن، عمارت ملک، باغ تاریخی شهرداری و بافت تاریخی بوشهر، کاروانسراهای برازجان، دالکی و مشیر و همچنین قلعه منصور خان دشتی و قلعه آقاخان لیراوی بازدید کرد. نشست مشترک با استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی و شهردار و اعضای شورای شهر بوشهر نیز از دیگر برنامه های این سفر بود.
او با اشاره به اینکه ۱۰ بنای تاریخی استان بوشهر از طریق این صندوق به بخش خصوصی واگذار شده است گفت: کاربری اصلی این بناها خانه خلاق صنایع دستی و فرش دستباف، تجارتخانه و مرکز برگزاری رویدادهای فرهنگی است که خدمات اقامتی، بوتیک هتل و پذیرایی نیز به‌عنوان خدمت جنبی ارائه می گردد.

او مجموعه تاریخی عمارت ملک را از دیگر بناهای واگذار شده در سال ۹۸ عنوان کرد و گفت: تعدادی متصرف در ۲۰ سال اخیر در بخشی از این مجموعه استقرار پیدا کرده اند که در صورت رفع این مشکل، این منطقه می تواند به قطب گردشگری استان و جنوب کشور تبدیل تبدیل شود.
میرزائی با تاکید بر اینکه خانه نجفی به عنوان مرکز خانه خلاق صنایع دستی و فرش دستباف استان راه اندازی می شود اظهار داشت: کاربری عمارت حاج رئیس و ملک التجار به عنوان تجارت خانه صنایع دستی و بافندگی استان و تکمیل زنجیره اتصال صادراتی بندرگاهی بوشهر و همچنین بوتیک هتل و رویدادهای فرهنگی خواهد بود.
او همچنین از بازدید دیگر بناهای تاریخی کمتر مورد توجه قرار گرفته همچون کاروانسراهای برازجان، دالکی و مشیر و همچنین قلعه منصور خان دشتی و قلعه آقاخان لیراوی خبر داد و گفت: پس از ارزیابی وضعیت این بناها و تکمیل مطالعات اولیه، با واگذاری آنها به بخش خصوصی در آینده ای نزدیک آنها هم به ظرفیت های اشتغالزایی و محرک توسعه محلی تبدیل خواهند شد.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar