هه وال موکریان/ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی، از ثبت جهانی فرش افشار تکاب پس از ۸ سال و رونمایی گواهی جهانی شدن آن با حضور مسئولان کشوری خبر داد.

غلامرضا بابایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی در این خصوص اظهار کرد: از سال‌های قبل برای ثبت جهانی فرش آهنین افشار تکاب در تلاش بودیم که امسال این مهم با پیگیری‌های مستمر سازمان به ثمر نشسته و در روزهای آتی با حضور مسئولان کشوری و استان از گواهی ثبت جهانی فرش افشار تکاب رونمایی خواهد شد.
او افزود: استان آذربایجان غربی یکی از قطب‌های تولید فرش دست بافت در کشور است که با فعالیت بیش از ۷۲ هزار قالی باف سالانه ۲۹۰ هزار متر مربع انواع فرش دست بافت تولید و روانه بازارهای داخلی و جهانی می شود.
بابایی اضافه کرد: در حوزه فرش دست‌بافت در آذربایجان غربی ۲ برند با قدمت بیش از 1000 سال وجود دارد که در سالیان گذشته فرش ریز ماهی خوی به ثبت جهانی رسیده بود و امسال نیز ثبت جهانی فرش افشار تکاب هم طی روزهای آتی رونمایی خواهد شد.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان نیز گفت: شهرستان تکاب با دارای 8000 قالی باف است که سالانه ۳۲ هزار متر مربع انواع فرش دست بافت را در طرح ها و نقشه های مختلف تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می نمایند و بیشتر فرش های تولید شده در این شهرستان فرش آهنین افشار تکاب است.
محمد دهقان افزود: در حال حاضر از ۸ هزار بافنده تکابی تنها ۸۵۰ نفر بیمه شده اند و مشکل بیمه تأمین اجتماعی یکی از مشکلات و در خواست های اصلی بافندگان تکاب و استان است که در تلاش برای رفع این مشکل هستیم.
گفتنی است شهرستان‌های تکاب و خوی مهم‌ترین قطب‌های تولید فرش در آذربایجان غربی هستند. فرش‌های «ریزماهی» خوی و «افشار» تکاب در سال ۱۳۸۹ ثبت ملی شده و فرش بافته شده در خوی نیز طی سال ۱۳۹۲ به ثبت جهانی رسیده است. 
فرش تکاب از لحاظ کیفیت و دوام زبانزد بوده و به فرش آهنین نیز شهرت دارد.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today