ایسنا/ رئیس اداره بهداشت دامپزشکی استان یزد از پایان طرح سراسری واکسیناسیون تب برفکی با واکسن بهادار، در ۳۷ هزار و ۱۰۰ رأس دام سنگین استان، جهت حفظ سرمایه دامی و کمک به اقتصاد دامداران خبر داد.

سیدخلیل موسوی، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد هدف از اجرای این طرح را مبارزه با بیماری ویروسی تب برفکی و خسارات شدید اقتصادی حاصل از آن اعلام و اظهار کرد: در اجرای این طرح تعداد ۳۷ هزار و ۱۰۰ رأس دام سنگین توسط بخش‌دولتی بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.
وی با بیان این که اجرای این طرح طی مدت ۴۵ روز توسط ۲۰ اکیپ انجام شده است، از همکاری دامپروران با کارشناسان دامپزشکی قدردانی کرد.
موسوی در ادامه گفت: ویروس تب برفکی با تب شدید دو تا سه روزه و ایجاد تاول بر روی دهان، سم و لنگش در پاها و کاهش شدید تولیدات خود را نشان می‌دهد و در نهایت منجر به تلفات و زیان اقتصادی به دامداران می‌شود.
این مسئول واکسیناسیون را روش موثر برای ایجاد ایمنی در دام‌ها عنوان کرد و با تأکید بر رعایت اصول فنی، بهداشتی و قرنطینه‌ای در دامداری‌ها، گفت: واکسیناسیون به تنهایی نمی‌تواند موجب ایمنی کامل در دام شود لذا ضروری است که دامداران در رعایت اصول بهداشتی کوشا باشند.
موسوی با اشاره به آثار سوء ناشی از بیماری تب برفکی بر اقتصاد جامعه و سرمایه های دامی از دامداران خواست تا ضمن ضدعفونی جایگاه نگهداری دام، از هرگونه تردد و حمل و نقل  غیرضروری دام خودداری و در صورت ضرورت نسبت به تهیه گواهی حمل بهداشتی دام از ادارات دامپزشکی اقدام کنند.


آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today