باشگاه خبرنگاران/ شب گذشته انتشار بوی نامطبوع در جنداب اهالی این روستا را آزرده کرد.

روستای جنداب از توابع بخش سلفچگان طبق گزارشات مردمی شب گذشته شاهد انتشار بوی نامطبوع و آزاردهنده بود.
اهالی این بوی نامطبوع را شبیه به بوی گاز و کلم فاسد حس کرده اند و تاکنون منشا نهایی و اصلی این بو مشخص نشده است.
عباس جعفری، پژوهشگر و کارشناس محیط زیست در این باره گفت: با توجه به گزارشات مردمی مبنی بر این که بوی آزار دهنده انتشار یافته در روستای جنداب شبیه به گاز و کلم فاسد همراه با احساس تهوع و سردرد شدید بوده است به احتمال بسیار بالایی این بو حاصل از متصاعد شدن ترکیبات «مرکاپتان» بوده است که به دلیل بروز مشکل فنی در خطوط مواصلاتی و نشتی مخازن واحد‌های صنعتی آلاینده در این منطقه بوده است و باید منتظر اعلام نظر نهایی از سوی کارشناسان سازمان محیط زیست و اقدام اداره کل محیط زیست قم باشیم.
وی ادامه داد: اگر واحد آلاینده جهت جلوگیری از انتشار آن سریعا اقدامی صورت ندهد اداره کل محیط زیست قم می‌تواند با اعمال ماده ۶۸۸ یعنی اقدام علیه بهداشت و سلامت عمومی موضوع را به دادستانی قم ارجاع دهد.
این کارشناس محیط زیست عنوان کرد: در حالی که آلودگی هوا سال هاست گریبان گیر اهالی سلفچگان و به خصوص روستای جنداب شده است، بوی نامطبوع عارضه جدید توسعه واحد‌های صنعتی آلاینده در این منطقه است.
جعفری اظهار کرد: انتشار بوی نامطبوع طبق قانون هوای پاک مصوب ۱۳۹۶ یکی از آلاینده‌های هوا است که تاثیرات نامطلوبی بر سلامت سکونتگاه‌های انسانی منطقه و محیط زیست می‌گذارد؛ بنابراین طبق قوانین و مقررات هیچ واحد صنعتی مجاز به انتشار بوی نامطبوع نیست و واحد‌های صنعتی باید در جهت کنترل بو دقت و نظارت لازم را به عمل آورند. متاسفانه در فصول سرد این نوع آلودگی با پدیده وارونگی هوا درهم می‌پیچد و وضعیت را در مناطق تحت تاثیر بحرانی می‌کند.
جنداب، روستایی است از توابع بخش سلفچگان قم است؛این روستا در دهستان راهجرد شرقی قرار دارد که یکی از پرجمعیت‌ترین روستا‌های استان و  هم اکنون(سال۱۴۰۰) جمعیت تقریبی آن بیش از ۴۰۰ خانوار است.

آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday