فارس/ رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی از افزایش ۳۹ درصدی صادرات خراسان شمالی طی 8 ماه امسال خبر داد.

امین قربانی، رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی با اعلام افزایش ۳۹ درصدی صادرات خراسان شمالی، اظهار کرد: طی ۸ ماه امسال ۲۷۹ هزار ۶۰۰ تن کالا به ارزش ۹۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار کالا از خراسان شمالی صادر شد که نسبت به سال گذشته از نظر وزنی ۳۹ درصد و از نظر ارزشی ۹۲ درصد افزایش یافت. 
وی محصولات پتروشیمی(اوره، ملامین، آمونیاک و ازت، محصولات فولادی، شمش آلومینیوم، سیمان، پریفورم، مواد غذایی، محصولات کشاورزی و.... سایر کالاهای صنعتی را از عمده کالاهای صادراتی از خراسان شمالی ذکر کرد و افزود: این میزان کالا به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، ازبکستان، آلمان، چین، ترکیه، اوکراین، پاکستان، لهستان، سوریه، روسیه، قزاقستان، گرجستان، آذربایجان، نیوزلند، مالزی، بلژیک، کویت، اتریش، عمان ، اندونزی و امارات متحده عربی صادر شده است.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی سهم گمرک از صادرات استان را نیز در این مدت از نظر ارزشی ۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار و از نظر وزنی ۳۸ هزار و ۸۰۰ تن ذکر کرد و ادامه داد: این میزان صادرات نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۱۲.۷درصد و از نظر وزنی ۶۳ درصد کاهش داشت. 
وی خاطرنشان کرد: طی مدت یاد شده در بخش صنعت ۸۳ هزار و ۳۰۰ تن به ارزش 16 میلیون دلار کالا صادر شده که 16.3 درصد صادرات را به خود اختصاص داده است. 
قربانی با اشاره به میزان صادرات محصولات فولادی، شمش آلومینیوم، سیمان و دیگر محصولات صنعتی گفت: صادرات پتروشیمی هم با ۹۵ هزار و ۲۰۰ تن کالا به ارزش ۸۱ میلیون ۳۰۰ هزار دلار ۸۲.۶ درصد صادرات را به خود اختصاص داده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۱۳۵ درصد و از نظر وزنی ۳۲ درصد افزایش داشته است. 
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی افزود: طی ۸ ماه امسال ۲ هزار و ۱۰۰ تن محصولات کشاورزی به ارزش ۱.۰۵ میلیون دلار صادر شده که یک درصد صادرات استان را به خود اختصاص داده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۸۷ درصد و از نظر وزنی ۸۶ درصد کاهش داشته است. 
وی همچنین افزود: طی ۸ ماه امسال ۱۴ هزار و ۴۰۰ تن کالا به ارزش تقریبی ۲۷ میلیون و ۹۰۰دلار از کشورهای چین، روسیه، سودان، پاکستان، امارت متحده عربی، آلمان، کره جنوبی، ترکیه، هندوستان، هلند، اتیوپی، دانمارک، اتریش و عمان، انگلستان، تایوان، ایتالیا و ترکمنستان وارد شده که از نظر ارزشی ۱.۸ درصد کاهش و از نظر وزنی ۲۰۰ درصد افزایش داشته است. 
قربانی خط تولید لوله فلنج، نیکل، پودر آلومینا، پودرآهن، فیلتر المنت، محفظه پلاستیکی شمارشگر کنتور آب، شیر تقلیل فشار، پودر چداش، شیرهیدرولیکی و شکر خام، برنج نیمه سفید خام فراوری نشده، روغن هیدرولیک ضد اتش، دانه خام قهوه و... را نیز از جمله کالاهای وارداتی به استان ذکر کرد.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today