فارس/ مدیرکل میراث‌فرهنگی همدان از ثبت چهار اثر طبیعی استان همدان در فهرست میراث ملی کشور خبر داد.

علی مالمیر، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان اظهار کرد: در جلسه شورای ثبت ملی میراث‌طبیعی اداره کل ثبت و حریم آثار تاریخی و احیای میراث ناملموس و طبیعی وزارت میراث‌فرهنگی چهار اثر طبیعی پیشنهادی میراث زمین‌شناختی خورزنه  در همدان، درختان چنار پیر اسماعیل بالا و پایین در روستای ترخین‌آباد و سراب ملوسان در نهاوند از سوی همدان مطرح و پس از بررسی‌ پرونده هر چهار اثر طبیعی ارائه شده برای ثبت در فهرست آثار طبیعی ملی به تصویب و مراحل قانونی و اداری آنها برای صدور  ابلاغیه وزیر در دستور کار قرار گرفت.
وی گفت: یکی از این آثار پرونده میراث زمین شناختی کوه خورزنه  بود که این محوطه طبیعی - تاریخی به لحاظ موقعیت در استان همدان، شهرستان همدان واقع شده و در مجاورت شهرک شهید بهشتی همدان قرار دارد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی استان همدان افزود: این محوطه در فاصله حدودا یک کیلومتری غرب روستای تفریجان و در فاصله دو کیلومتری شرق شهر همدان(شهرک شهید بهشتی) واقع شده است.
وی ادامه داد: خورزنه کوهی از سنگ‌های رسوبی آهکی دنباله شرقی کوه‌های الوند (سد اکباتان) کمتر از ۵ کیلومتر فاصله دارد که در حدود ۱۴۵ هکتار وسعت و دارای خط الرأس تیغه‌ای و بریده است. کوه خورزنه ترکیبی از طبیعت و آثار استقراری انسانی که هریک از آنها دارای خصوصیات و ویژگی‌های شاخص منحصر به خود است.
مالمیر با بیان اینکه در دامنه و سینه‌کشی آن برخی فسیل‌ها (سنگواره‌ها) پیدا می‌شود گفت: در خورزنه چندین  غار طبیعی و در داخل برخی از آنها چند استالاکتیت ستون گونه وجود دارد.
وی گفت: در دیواره های غار آثار زیادی مانده از اثر قلم و چکش‌کاری دیده می‌شود که نشان می‌دهد روستاییان اطراف و مردم همدان سنگ‌های مخصوص آسیاب‌های آبی و برخی سنگ‌های ساختمانی را از دیواره آن غار و سایر صخره‌های خورزنه بریده‌اند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی استان همدان با بیان اینکه کوه خورزنه دارای حفره‌های متعددی است که عمق و طول زیادی ندارند و همگی بن‌بست و کوتاه هستند گفت: این محوطه به لحاظ باور های فرهنگی و تاریخی دارای ارزش‌های معنوی  و ناملموس برخوردار است. باورهایی از جایگاه میترا، افسانه خواهر و برادر و... از آن جمله است که در صورت احیای و بازآفرینی و ساماندهی محدوده این محوطه از جایگاه والایی در اکوتوریسم طبیعی و تاریخی دست پیدا می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar