تسنیم/ یکی از مراکز پرورش ماهیان خاویاری که عنوان مزرعه پرورش ماهیان خاویاری را در استان هرمزگان یدک می‌کشید با عدم حمایت مسئولان و عمل نکردن به وعده‌ها در پرداخت تسهیلات در آستانه نابودی قرار گرفته است.

یکی از ظرفیت‌های عظیم استان هرمزگان که می‌توان از آن برای توسعه و افزایش تولید ناخالص داخلی استفاده کرد جدای از امر صید و صیادی بحث آبزی پروری و راه‌اندازی مزارع پرورش میگو، ماهی در قفس، ماهیان زینتی و حتی ماهیان خاویار است.
استان هرمزگان در سال‌های اخیر گام‌های مهمی برای تولید و پرورش ماهی خاویاری برداشته و ماهی که پیش از این تنها در شمال کشور پرورش می‌یافت در ‌شرق هرمزگان نیز در حال تولید و پرورش است.
در سالیان اخیر زمین‌های بسیار در نقاط مختلف هرمزگان به نام آبزی‌پروری و پرورش میگو به افراد و سرمایه‌گذاران واگذار شده است و این افراد سرمایه خود را در این زمین‌ها معطوف کرده‌اند تا از قبل آن سود خود و نان خیلی‌ها را تامین کنند تا بتوان ارزآوری مناسبی از تولید میگو در استان به دست آورد. 
برخی از سرمایه‌گذاران نیز با نوآوری و ابتکار عمل در نوع دیگری از پرورش ماهی و میگو سرمایه‌گذاری کردند، یکی از افراد موفق این عرصه که توانست بزرگترین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری را در استان هرمزگان با ساخت و راه‌اندازی 48 استخر راه‌اندازی کند سید محمود سجادی بود که خبرگزاری تسنیم نیز در بازدیدی از این مزرعه در رودان گزارشی ویدئویی و اختصاصی از آن تهیه کرد. 
امروز که تقریبا 3 سال از راه‌اندازی این مزرعه می‌گذرد ظاهرا مشکلاتی برای این مجموعه ایجاد شده است که کم لطفی و در برخی موارد کارشکنی مسئولان حرکت صعودی این مرکز را نزولی کرده است. 
سید محمود سجادی، مدیر و سرمایه گذار مزرعه تولید ماهیان خاویاری اظهار کرد: سال 97 با پول و هزینه خودمان و با قصد اینکه درگیر وام و کارهای بانکی نشویم با برآورد هزینه 3 تا 4 میلیاردی راه‌اندازی مزرعه تولید ماهیان خاویاری در رودان را آغاز کردیم که متاسفانه در اسفندماه همان سال با نوسانات ارزی روبه‌رو شدیم و دلار به 15 هزار تومان و پس از آن به 25 هزار تومان افزایش پیدا کرد و همین امر موجب شد کار ما مختل شود.
وی افزود: در ابتدای شروع به کار به ما پیشنهاد دریافت تسهیلات داده شده بود اما ما نپذیرفتم ولی افزایش قیمت ارز ما را مجبور کرد که به سمت دریافت تسهیلات بانکی حرکت کنیم؛ در پیگیری امور اداری و نامه نگاری‌های دریافت وام کارشکنی‌هایی انجام می‌شد اما هر طور که بود وام را مصوب کردیم و به بانک مراجعه کردیم که بانک اعلام کرد بودجه به اتمام رسیده است‌.
سجادی بیان کرد: مشکلی که وجود دارد تنگ نظری برخی از مسئولان به ویژه مسئولان شیلات استان از جمله مدیرکل این مجموعه است؛ زمانی که ما طرح پرورش میگوی در آب شیرین را اجرا کردیم به گفته خود کارشناسان شیلات نخستین بار در کشور انجام می‌شد و از کل کشور به ما به خاطر اجرای این طرح تبریک گفتند اما مدیرکل شیلات نه تنها حتی یک زنگ نزد که از ما تشکر کند بلکه شاکی هم شد که چرا ما بدون اجازه وی این پروژه را اجرا کرده‌ایم.
مدیر مجموعه پرورش ماهیان خاویاری عنوان کرد: در کشورهای دیگر مشوق برای تولیدکنندگان وجود دارد اما در کشور ما کمیسیونی وجود دارد به نام رفع موانع تولید؛ که علت تشکیل آن رفع موانع موجود در راه تولید است، ما کل توان خود را گذاشته‌ایم که پروژه پرورش ماهیان خاویاری شکست نخورد و به دریایی مدیرکل شیلات و فرماندار گفتیم اگر این طرح شکست بخورد کل مزارع آبزی‌پروری در آب شیرین مزارع جنوب شکست خواهند خورد و نمی‌توان به ادامه این امر امیدوار بود.
وی ادامه داد: مشکل اصلی ما بانک‌ها هستند، بانک‌ها امروز آمدند از کشاورزان و تولیدکنندگان صورتحساب مالی می‌خواهند و در استان هم کسی نیست که صورتحساب مالی بنویسد، بانک‌ها طرح سازمان نظام مهندسی را قبول نمی‌کنند و بعد از هزینه‌های گزاف برای طرح نویسی در نظام مهندسی، کشاورزان را به شرکت‌های خاصی معرفی می‌کنند تا طرح توسط آنها نوشته شود و بعد هم که می‌خواهند وام بدهند می‌گویند وام‌های بالای 5 میلیارد باید حسابرسی شده باشد و باز هم یک شرکت دیگر باید بیاید و حسابرسی برای ما انجام دهد که این کارها هزینه‌های گزافی روی دست کشاورز و تولیدکننده می‌گذارد و وام 14 درصد را به 25 درصد می‌رساند.

آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today