اقتصادآنلاین/ سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی اواخر وقت امروز خبر داد و نسبت به آب‌گرفتگی و کولاک برف در ۱۱ استان هشدار صادر کرد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز جو آرام و پایدار در اکثر مناطق کشور همراه با تداوم آلودگی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت پیش‌بینی می‌شود.
از اواخر وقت امروز، سامانه بارشی از سمت غرب وارد کشور شده و باعث بارش باران، برف، وزش باد شدید موقتی و کاهش نسبی دما در بخش‌هایی از استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان و کرمانشاه می‌شود.
این سامانه روز پنجشنبه علاوه بر مناطق مذکور، استان‌های اردبیل، زنجان، قزوین، همدان، البرز و ارتفاعات استان تهران را در بر می‌گیرد.
روز جمعه فعالیت سامانه بارشی به صورت بارش‌های پراکنده در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی به پایان می‌رسد
شبه هفته آینده در اکثر مناطق کشور جوّ آرام حاکم است. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از اواخر شنبه و روز یکشنبه هفته آینده به دلیل نفوذ جریانات شمالی در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش پیش‌بینی شده است.
همچنین امروز و فردا پدیده گرم‌باد و افزایش دما در استان‌های ساحلی دریای خزر روی می‌دهد.
توصیف سامانه: ورود سامانه بارشی
زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
نوع مخاطره: بارش برف، باران و کولاک برف، مه، وزش باد شدید موقت.

منطقه اثر:
چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۷: آذربایجان غربی، کردستان.
پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۸: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، ارتفاعات استان‌های البرز، تهران، گیلان، مازندران و قزوین.
اثر مخاطره: احتمال کولاک برف در گردنه‌های کوهستانی، احتمال تأخیر در پروازها، کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر.
توصیه: احتیاط در عبور از جاده‌های بین شهری به ویژه گذرگاه‌های کوهستانی و تجهیز خودروها به وسایل زمستانی، آمادگی راهداری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها.
توصیف سامانه: وزش باد
زمان شروع: جمعه ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
زمان پایان: شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی از ۱ تا ۱.۵ متر و در نواحی فراساحلی تا ۲ متر.
منطقه اثر:
جمعه ۱۴۰۰/۰۹/۱۹: خلیج فارس، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر.
شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۰: خلیج فارس، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و غرب هرمزگان.
اثر مخاطره: احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، احتمال خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه‌سنگین و احتمال اختلال در فعالیت‌های دریایی.
توصیه: احتیاط در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی.