هه وال موکریان/ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: برداشت‌های غیر مجاز، دلیل اصلی فرونشست‌ها در استان است و این امر به‌خاطر کاهش سهم بخش کشاورزی از آب سدها اتفاق افتاده است؛ موضوعی که باید مدیریت می‌شد اما با کمبود بودجه مواجه هستیم.

یاسر رهبردین، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از کسری آبخوان و اضافه برداشت ۳۲ میلیون مترمکعبی آب از چاه های استان خبرداد و بیان کرد: فرونشست در دشت سلماس در شمال آذربایجان غربی به عنوان دشت ممنوعه، فوق بحرانی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی تصریح کرد: فرونشست در دشت سلماس در شمال آذربایجان غربی به عنوان دشت ممنوعه، فوق بحرانی است که در راستای بهبود این وضع، سد زولا را در مدار آب شرب سلماس آورده ایم و میزان مصرف سالانه حدود ۱۴ میلیون مترمکعب کمتر شده؛ البته با نصب کنتورهای هوشمند حجمی، آب کشاورزی را هم در منطقه مدیریت می کنیم.
رهبردین با اشاره به اینکه برداشت های غیرمجاز دلیل اصلی این فرونشست هاست، گفت: در کل استان برداشت آب از منابع زیرزمینی، کیفیت آب را پایین آورده است و این امر نیز  به خاطر کاهش سهم بخش کشاورزی از آب های سدهاست که البته باید این امر، مدیریت می شد و زیرساخت های این امر اجرایی می شد که در این خصوص با کمبود بودجه مواجه هستیم.
گفتنی است در سال‌های اخیر و در راستای سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه سالانه ۸ درصد از سهمیه کشاورزی استان‌ آذربایجان غربی کاهش یافت، به شرطی که آبیاری مدرن را ایجاد کنند اما نه تنها شاهد ایجاد تجهیزات آبیاری مدرن در پایین دست سدها نبودیم؛ بلکه سهمیه آب کشاورزی هم کاهش پیدا کرد.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today