ایرنا/ ۲ دانش آموز شهرستان بم استان کرمان که رتبه برتر جشنواره جوان خوارزمی کشور را به دست آوردند، با ساخت گلدان طبیعی خود موفق شدند طرحی تازه و زیست‌تخریب‌پذیر ارائه کنند.

بیست و سومین جشنواره جوان خوارزمی کشور درحالی روز گذشته در تهران با معرفی برگزیدگان به ایستگاه آخر رسید که الهه بلوچی نژاد و رقیه ابراهیم نژاد، دانش‌پژوهان پژوهش‌سرای دانش‌آموزی رویان بم در گروه کشاورزی با ساخت و ارائه گلدان طبیعی موفق شدند رتبه سوم این جشنواره را از آن خود کنند.
مسئولان آموزش و پرورش بم در تشریح ویژگی های طرح ابداعی این دانش آموزان گفتند که این گلدان چند منظوره بوده و بستری برای رشد گیاه است که به دلیل اینکه از الیاف خرما به صورت فشرده تهیه‌شده رطوبت را جذب و کود گیاه را نیز تولید می کند. 
این طرح که پیشتر در جشنواره علمی پژوهشی پژوهش‌سراهای سراسر کشور نیز رتبه اول کشوری را کسب کرده بود، در واقع گلدان طبیعی زیست تخریب پذیر از الیاف موسوم به «لیگنوسلولزی» نخل تهیه شده است.
عباس کدوری، مدیر آموزش و پرورش بم توضیح داد: برگزیدگان رتبه‌های اول تا سوم کشوری جشنواره جوان خوارزمی در بنیاد نخبگان عضویت پیدا می‌کنند.

وی ادامه‌ داد: در این دوره از جشنواره بیش از ۳۰ طرح از دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم این شهرستان بم به دبیرخانه‌ کشوری جشنواره خوارزمی ارائه شد که ۱۱ طرح برتر به عنوان طرح‌های منتخب به مرحله دفاع کشوری حضوری راه یافت و پس از دفاع حضوری، 4 طرح از طرح های دانش پژوهان پژوهش سرای رویان به مرحله وزارت علوم و تحقیقات رسید.
وی تاکید کرد: پس از داوری مجدد توسط داوران وزارت علوم یک طرح دانش آموزان بمی به عنوان منتخب کشوری انتخاب شد.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar