تسنیم/ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان از تملک کامل خانه قدیمی خان‌احمدی در بیجار خبر داد.

یعقوب گویلیان، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان از تملک کامل خانه تاریخی در این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: این ساختمان تاریخی متعلق به وارث مرحوم میراحمد خان‌احمدی، خریداری و سند آن به نام اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زده شد.
وی افزود: این بنا پس از یک وقفه 5 ساله، با صرف اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون تومان به منظور حفاظت، نگهداری و یا تعیین کاربری، سرانجام به تملک این اداره درآمد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان خاطرنشان کرد: بنای تاریخی خان‌احمدی به شماره پلاک ثبتی 148 اصلی دارای 330 مترمربع مساحت، از جمله خانه‌های با ارزش و تاریخی شهرستان بیجار است که در مرکز شهر و در ضلع غربی بازار سنتی قرار دارد.
وی گفت: به‌منظور آزادسازی عرصه تپه و ایجاد راه دسترسی، زمین جوار تپه تاریخی قلعه بالا در مرکز شهر بیجار نیز خریداری و سند آن به نام اداره زده شد.
گویلیان با بیان اینکه این بنا در دوره قاجاریه ساخته شده است، ادامه داد: پرونده ثبتی بنای تاریخی خان‌احمدی به دبیرخانه شورای ثبت کشور ارسال شده و امیدواریم با ثبت این بناها در فهرست آثار ملی کشور، گامی مهم در پیشبرد اهداف سازمانی برداشته شود.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online