فارس/ مدیرعامل شرکت گاز در کردستان گفت: با اتمام 102 پروژه گازرسانی در دست اجرا در روستاهای استان ضریب بهره‌مندی جمعیت روستایی از گازطبیعی در کردستان به 98 درصد می‌رسد.

احمد فعله‌گری، مدیرعامل شرکت گاز در کردستان اظهار کرد: طرح انتقال گاز به استان کردستان از سال 71 شروع شده است و با اجرای خط انتقال 20 اینجی که از خط سراسر اول از قم انشعاب گرفته بود به سمت استان کردستان انجام و در سال 72 نخستین شعله‌های گاز در شهرهای قروه و سنندج روشن شد.
وی خاطرنشان کرد: امروز 14 خط انتقال فشار قوی که زیرساخت بسیار قوی برای توسعه گازرسانی و توسعه و صنعت در استان است با حدود یک‌هزار و 452 کیلومتر از خطوط 8 تا 56 اینچ را در استان داریم.
فعله‌گری افزود: خط انتقال 6 و نهم سراسری 56 اینچی که با فشار قوی انتقال گاز را از پارس جنوبی به سمت شمال غرب کشور هدایت می‌کند از استان کردستان عبور کرده و این بستر بسیار مناسب بر ای اجرای صنایع انرژی‌بر در استان است.
مدیرعامل شرکت گاز در کردستان اضافه کرد: حد ود 240 کیلومتر از این خط 56 اینچی در استان کردستان اجرا شده و ما توانسته‌ایم از این خط انتقال که به سختی انجام می‌شود در دو نقطه از این خط انشعابات لازم گرفته شده است.
وی افزود: در بخش شبکه‌های توزیع گاز طی چند سال اخیر بیش از 12 هزار کیلومتر شبکه در مناطق شهری، روستایی و صنعتی ایجاد شده است.
فعله‌گری گفت: گازرسانی در استان کردستان علیرغم همه سختی‌ها با سرعت خوب جلو می‌رود و یکی از شاخص‌های مهم در بحث توسعه استان در حوزه گاز اتفاق افتاده است.
مدیرعامل شرکت گاز کردستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 32 شهر با نفوذ 100 درصدی و یک‌هزار و 400 روستا در استان از از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.
وی افزود: گاز به تمام مناطق سخت و صعب‌العبور رسیده و در حال حاضر 575 هزار مشترک با ضریب نفوذ گاز در جمعیت شهری 100 درصدی و جمعیت روستایی 96 درصدی و در کل 98 درصدی در استان از این نعمت بهره‌مند هستند.
فعله‌گری اضافه کرد: ادامه روند گازرسانی در استان در سال جاری تداوم داشته و با هدف‌گذاری گازرسانی به 102 روستا در سال جاری دنبال می‌شود که 40 روستا از این میزان تا این مقطع از سال به بهره‌برداری رسیده است.
مدیرعامل شرکت گاز در کردستان گفت: با بهره‌برداری از پروژه‌های در دست اجرا ضریب بهره‌مندی جمعیت روستایی از گازطبیعی در استان به 98 درصد می‌رسد.
به گفته وی، یک‌هزار و 590 روستا در کل استان قابل گازرسانی دارد که تا امروز یک‌هزار و 430 روستا گازرسانی شده، 102 در دست اجرا، 40 روستا در دست مناقصه و 18 درصد روستا در مرحله طراحی است.
فعله‌گری با بیان اینکه دو هزار و 190 واحد صنعتی در 19 شهرک صنعتی در کردستان گازدار هستند، تصریح کرد: دسترسی اسان به سوخت، کاهش آلودگی هوا، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و غیره از خروجی‌های توسعه گازرسانی به استان است.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online