ایسنا/ مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با بیان اینکه این آمادگی را در استان داریم که بازارچه‌های مرزی را فعال‌تر و دروازه مشترک بین ایران و افغانستان را ایجاد کنیم، گفت: در مورد موضوعات مربوط به سوخت و توقف محموله‌های تجار افغانستان، مشکل از مرز ما نیست بلکه مربوط به نمایندگان شرکت‌های حمل و نقل و تجار است.

حسن رحیمی‌زاده مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی اظهار کرد: در زمینه مسائل و مشکلات گمرکی بین دو کشور آمادگی خود را برای فعال‌تر کردن بازارچه‌های استان اعلام می‌کنیم.
وی تصریح کرد: آماده انجام هرگونه کمک‌های فنی و گمرکی با افغانستان هستیم و همچنین برای توسعه ارتباطات الکترونیکی و تسهیل در فرایند و جلوگیری از توقفات کامیون‌ها در مرز اقدام لازم را انجام می‌دهیم.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی از آمادگی این استان برای توسعه واردات از افغانستان خبر داد و گفت: البته باید در این خصوص نشست‌هایی در داخل و مرکز کشور برگزار شود و وزارتخانه‌های مربوطه نیز مساعدت داشته باشند.
وی با بیان اینکه درخصوص محصولات کشاورزی کشور افغانستان که درخواست واردات داده شد برای فرآوری محصول و صادرات آن به کشورهای دیگر می‌توان اقدام کرد، افزود: در مورد موضوعات مربوط به سوخت و توقف محموله‌های تجار افغانستان در مرز مشکل از مرز ما نیست بلکه مربوط به نمایندگان شرکت‌های حمل و نقل و تجار است که شاید به دلیل یک سری بدهی‌ها و مشکلات مالی بین دو طرف ایجاد شود در حالی که به محض اینکه کالا به مرز برسد ما تشریفات قانونی را انجام می‌دهیم.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با بیان اینکه 63 هزار و ۱۱۰ تن کالا در هشت ماه گذشته از گمرک ماهیرود سربیشه ترانزیت شد، تصریح کرد: این مقدار ترانزیت کالا در این مدت توسط 2126 دستگاه کامیون انجام شد.
رحیمی زاده ادامه داد: در این مدت روغن صنعتی، شکر، فوفل، مرغ منجمد و آرد از کشورهای عراق، هند، اندونزی، ترکیه و فدراسیون روسیه از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شد؛ این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال از نظر تعداد کامیون ۵۷ درصد و از نظر وزن ۵۹ درصد کاهش داشته است.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today