ایرنا/ مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی گفت: اکنون مصرف روزانه گاز خانگی در استان پنج میلیون متر مکعب است و این میزان در فصل زمستان افزایش خواهد یافت که بدین ترتیب با افت فشار گاز مواجه خواهیم شد.

حسن رضا میربلوکی، مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی اظهار کرد: پالایشگاه گاز خانگیران سرخس که در گذشته گاز این استان را تامین می کرد بدلیل مصرف بالای استان های خراسان جنوبی و رضوی اکنون گاز استان را تامین نمی کند و گاز خراسان شمالی از پارس جنوبی توسط شبکه توزیع تهیه می شود.
وی تصریح کرد:  هر سال با وارد شدن موج سرما و افت فشار گاز در شبکه سراسری با مشکل کمبود گاز مواجه می شویم، ولی پیش بینی می شود و امسال شرایط بدتری در این زمینه داشته باشیم که به منظور آمادگی برای مقابله با مشکلات و بحران های احتمالی ناشی از آن، تدابیر مناسب در خراسان شمالی اتخاذ شده است.
مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی در رابطه با رویارویی بحران های زمستانی افزود: پیش از آغاز فصل زمستان این استان با اتخاذ تدابیر ویژه از قبیل ایجاد تمهیدات لازم، تشکیل تیم های عملیاتی، شناسایی نقاط ضعف و قوت، رفع کمبودهای ابزاری و تامین امکانات و اقلام مورد نیاز و همچنین تنظیم لوحه شیفت شبانه برای پرسنل، آمادگی خود را برای مقابله با بحران های احتمالی اعلام کرده است.
میربلوکی از برخورداری ۱۰۰ درصدی جمعیت شهری و ۹۹.۷ درصدی روستایی استان از گاز طبیعی خبر داد و اظهار داشت: خراسان شمالی دارای ۳۲۶ هزار مشترک در بخش های صنعتی، خانگی و عمومی است که حدود ۷۳۷ مشترک آن در بخش صنعتی و عمده، از انشعاب گاز برای تولید و اشتغال بهره مندند.
وی اظهار کرد: ۸۷ روستا شامل ۷۴۹ خانوار با جمعیت ۲ هزار و ۳۶۸ نفر در این استان از نعمت گاز محروم هستند.
مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی تصریح کرد: روستا، مزرعه تابعه، مزرعه مستقل، مکان تابعه و مکان مستقل از سکونت گاه های وزارت کشور محسوب می شود و تنها از این مجموعه روستاها مشمول گازرسانی می شوند و در خراسان شمالی ۸۰ سکونتگاه فاقد کد روستایی هستند به این دلیل عملیات گازرسانی انام نشده است.
میربلوکی سرانه گازرسانی را ۴۵ میلیون تومان عنوان کرد و ادامه داد: روستاهای هاور، پست دره، ارناوه شهرستان مانه و سملقان، گودل سلاخ بجنورد، چهل دختران اسفراین، اسلام آباد و گلمندره گرمه از جمله روستاهایی هستند که بدلیل سرانه بالا در اولویت گازرسانی قرار ندارند.
وی افزود: همچنین عملیات گازرسانی به ۲۲ پاسگاه مرزی خراسان شمالی تکمیل شده و ۶ پاسگاه نیز تا پایان امسال از نعمت گاز برخوردار می شوند.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today