نماد آخرین خبر

عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران

منبع
بروزرسانی
عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران

لحظه آخر/ در هر جامعه ای آداب و رسوم خاص و عجیبی وجود دارد که کشور ما نیز از این قاعده مثتنی نمی باشد. حال در این بخش از سایت لحظه آخر قصد داریم چند نمونه از عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران را شرح دهیم.

در هر جامعه ای آداب و رسوم خاص و عجیبی وجود دارد که کشور ما نیز از این قاعده مثتنی نمی باشد. به خصوص در ایران این آداب و رسوم بیشتر از هر جای دیگر دنیاست، این آداب و رسوم هم می توانند جالب و دیدنی باشند و هم می توانند عجیب باشند، شمال ایران نیز آداب و رسوم خاص خود را دارند که در این مقاله می خواهیم عجیب ترین آداب و رسوم مردم مازندران و شمال ایران را برای شما شرح دهیم و شما را با آن ها آشنا کنیم، با لحظه آخر همراه باشید و ادامه این مقاله را مطالعه فرمایید.

رسم نارنج زنی در شمال
این مراسم که به نارنج زنی و یا پرتغال زنی معروف گشته، به این صورت است که در مراسم ازدواج، داماد با نقل و سکه به استقبال عروس می رود و بعد پرتغال یا نارنجی به سمت او پرتاب می کند، سپس به همراه یکدیگر به دور چاهی می گردند و عروس به امید سفیدبختی یک سکه به دورن چاه می اندازند. این مراسم از اهمیت ویژه ای در میان مردمان شمال ایران برخوردار است و تقریبا می توان گفت گردشگران در تمامی مراسم های ازدواج می توانند شاهد نارنج زنی باشند.

رسم بیرون کردن دخترها در شمال
گردشگران جالب است که بدانند، یکی از عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران رسمی است که هر ساله در شب چهارشنبه سوری انجام می شود. بر اساس این رسم، همزمان با شروع مراسم های دیرینه مربوط به چهارشنبه سوری، دخترهای مجردی که به سن ازدواج رسیده اند را به صورت نمادین با جارو زده و از خانه بیرون می کنند، به این امید که تا سال بعد آن ها در خانه بخت باشند، این رسم دیگر جزو فرهنگ بومی مازندران شده است و همه ساله انجام می شود.

رسم بستن نان به کمر عروس در شمال
در برخی مناطق شمالی، این رسم وجود دارد که به هنگام عصر عروسی، داماد اسبی را تزئین می کند و به همراه خانواده به دنبال عروس می روند و وقتی که به محل زندگی عروس رسیدند با شیرینی و شربت از آن ها استقبال می شود و بعد برادر یا پدر عروس، تکه نانی را با یک شال سفید و یا سبز رنگ به کمر عروس می بندند به این امید که فرزند اول او پسر باشد، این رسم موجب تعجب گردشگران تور شمال گشته است. 
این فرهنگ های بومی ایران در گوشه گوشه این سرزمین وجود دارند و می توانند نشان از معتقد بودن مردم ایران به این آداب و رسوم باشد، آداب و رسوم اقوام ایرانی بسیار جذاب و دیدنی هستند و مورد توجه بسیاری از مردم می باشند.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today