خبرگزاری دانا/ طبق اعلام هواشناسی سیستان و بلوچستان، باد و باران شدید مهمان دوباره مردم سیستان و بلوچستان شد و بار دیگر برخی از ساکنان این استان شاهد سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر و انسداد راه‌ها خواهند بود.

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان این که سامانه جدید بارشی از امروز وارد سیستان و بلوچستان شده است، اظهار کرد: بارش شدید باران از صبح فردا در برخی از نقاط استان آغاز می شود. دلگان، شمال ایرانشهر، فنوج، ارتفاعات نیکشهر، تفتان، خاش، جنوب غرب شهرستان زاهدان و شمال غرب شهرستان نیمروز از مناطق تحت تاثیر این سامانه بارشی است و این شرایط تا یکشنبه شب ادامه خواهد داشت.
وی ضمن اعلام آمادگی برای دستگاه های امدادی و فرمانداری ها اضافه کرد: مردم استان با توجه به جاری شدن روان آب، احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، انسداد جاده های مواصلاتی به سمت رودبار و افزایش حجم سیلاب از سمت استان کرمان به جازموریان، از اسکان در حاشیه رودخانه های فصلی و مسیل ها خودداری کنند.
حیدری گفت: کشاورزان نیز برای حفاظت از محصولات کشاورزی خود اهتمام ورزند و از تردد غیرضروری به سمت جنوب استان کرمان و شرق هرمزگان به شدت بپرهیزند.

علیرضا شهرکی، مدیرکل ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز در این باره گفت: به استناد هشدار اداره کل هواشناسی و بر اساس آخرین الگوهای پیش یابی شرایط جوی استان فعالیت سامانه بارشی این خطه را فرا می گیرد.
وی با اشاره به نوع مخاطره اظهار کرد: بارش باران در برخی نقاط با رگبار و رعد و برق و تگرگ و در ارتفاعات تفتان با بارش برف همراه خواهد بود که تا روز سه شنبه همه شهرستان های استان را در برمی‌گیرد.
شهرکی، جاری شدن روان‌آب، احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، پدیده مه و کاهش دید به ویژه در جاده‌های کوهستانی را از اثرات این مخاطره جوی اعلام کرد.
وی گفت: توصیه می شود نسبت به آمادگی دستگاه‌های امدادی و فرمانداری‌ها، عدم اسکان در حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی، عدم صعود به ارتفاعات به ویژه تفتان و محافظت از محصولات کشاورزی به ویژه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه اقدام شود.

این مقام مسئول گفت: وزش باد شدید نیز از روز گذشته در سیستان و بلوچستان آغاز شده که مناطق مرکزی و غرب استان شهرستان‌های زاهدان، دلگان، میرجاوه، تفتان، خاش، گلشن، سراوان، شمال ایرانشهر را در بر می گیرد و تا سه شنبه شب ادامه دارد.
وی افزود: در پی وزش این باد شدید احتمال آسیب به گلخانه ها و خیزش گرد و خاک، سقوط اشیا از ارتفاع وجود دارد که توصیه می شود نسبت به محافظت از محصولات کشاورزی و گلخانه ها اقدام و فعالیت در ارتفاع با احتیاط انجام شود.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today