نماد آخرین خبر

گزارشی از ترک تحصیل دانش‌آموزان در خراسان جنوبی؛ رویای تحصیل برای ‌۱۳۰۵ ‌دانش‌آموز محقق می‌شود

منبع
تسنيم
بروزرسانی
گزارشی از ترک تحصیل دانش‌آموزان در خراسان جنوبی؛ رویای تحصیل برای ‌۱۳۰۵ ‌دانش‌آموز محقق می‌شود

تسنیم/ در حال حاضر هزار و ۳۰۵ دانش آموز بازمانده از تحصیل در استان خراسان جنوبی داریم که فقر مالی، کودکان بد سرپرست، ازدواج زود هنگام، مهاجرت و کوچ‌نشینی از مهم ترین دلایل ترک تحصیل شان است.

عقربه های ساعت 21 شب را نشان میدهد پشت چراغ قرمز و ترافیک طولانی خودروها که میشود از فرصت استفاده می کند و به سرعت با انگشتان یخ زده اش بر شیشه اتومبیل میزنددر حالیکه  ننه سرما که سوزش در هوای کویر این روزها روز و شب ندارد و گویی سرمایی استخوان سوز است  زار می‌زند، التماس می‌کند و می گوید، خانم فال می ‎ خری؟نگا بر ظاهر لاغر و نحیفش میاندازد و میگوید، چند می فروشی؟ "خانم قابل شما را ندارد..دو هزار و 500 تومن... نیت کن تا فال امروزت را بگیرم."
در چشمان سیاهش که خیره می‌شوی راز تلخی را می بینی... معجزه می ‎ خواهد خنداندنش..راننده پشت فرمان شیشه را بیشتر پایین میکشد و با دخترک فال فروش میگوید، مدرسه می ‎ روی؟ شانه ‎ هایش را بالا می ‎ اندازد و می گوید: "مدرسه را دوست دارم اما باید با برادرم  پول جمع کنیم...
وحشتی سرد گرمای تنم را می ‎رباید، از حسرت دختر بچه‌‎ای که در خیابان ‎ها باید نان‎ آور خانه باشد و خدا می ‎داند تا آخر شب درگیر چه قصه های جور واجوری می ‎شود. از میان برگه ‎ های کاغذ فال حافظ یکی را برمی ‎ دارد.
آن طرف ‎ تر پسربچه ‎ ای  با دست و صورتی یخ زده از سرما  به سمت ما اتومبیل می اید او هم میخواهد برای  دستمال کاغذی هایش تبلیغ کند.  در یکی از دستانش  دستمال کاغذی و در دست دیگری سپند دارد و می گوید اگر دستمال نمیخرید بگذارید سپند دود کنم..
با دیدنش یکایک آرزوهایم پر از زخم می ‎ شود. با خودم می گویم، تمام دستمال کاغذی هایت را بخرم باز نه زخم ‎ های تو خوب می ‎ شود و نه زخم ‎ های من..
او هم درس و مدرسه را رها کزده تا با کار و کاسبی لقمه نانی برای خانواده اش مهیا کند و  از اینکه کودکی نه در کلاس درسِ ریاضی، بلکه در پارک و خیابان ‎ های شهر خیلی زود حساب و کتاب و پول شمردن برای کاسبی ‎ های خیابانی را یاد گرفته است و من و تو تقسیم، حساب و ضرب وجدان را درک نمی کنم.
شاید عدم علاقه دانش آموز به درس، کار، سواد پایین والدین، شرایط اقتصادی و خانوادگی، ازدواج در سن پایین هرکدام عواملی هستند که منجر به افزایش ترک تحصیل و بازماندگی از تحصیل می‌شود.
ایمان 14 ساله که در یکی از نقاط سطح شهر بیرجند  دستفروشی می‌کند با شیوع کرونا و به خاطر اینکه پدرش کارگر است برای کمک به خانواده از کلاس ششم ترک تحصیل کرده.
با شیوع کرونا و اینکه سخت شدن درس خواندن به دلیل نداشتن گوشی و اینترنت داشته باشد سخت شده که موجب شده تا او ترک تحصیل کند.
ایمان  اگر شرایط کاری پدرش خوب بود حتما درسش را ادامه می داد. 
امید 15 ساله هم که در مکانیکی کار می‌کند به دلیل شرایط خانوادگی و کمک به خانواده بعد دوره هشتم مشغول به کار کرده است. 
او به خبرنگار ما گفت :برای من که شرایط ادامه تحصیل را ندارم و نمی‌توانم با این هزینه‌ها درس بخوانم بهتر دیدم یک صنعت یاد بگیرم و کار کنم و کمک خرج خانواده باشم.
وی ادامه داد:  همه دوست دارند درس بخوانند، اما وقتی بچه‌هایی مثل او شرایطش رو ندارند و توسط کسی هم حمایت نمی‌شوند، مجبورند ترک تحصیل کنند.
زینب هم ساکن یکی از روستاهای مرزی خراسان جنوبی است او هم داستان زندگی اش همانند زندگی دخترک فال فروش، ایمان و امید است او هم فقر باعث شده تا به مدرسه نرود و طعم تلخ ترک تحصیل را بچشد.
چهره فقر بیش از پیش نمایان شده است. آنلاین شدن آموزش سبب شده است که بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل در اختیار نداشتن گوشی هوشمند از یک سو و تعمیق فقر و نبود امکان خرید حتی دفتر و کتاب از سوی دیگر ترک‌تحصیل کنند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: دود 180 هزار دانش‌آموز دختر و پسر دوره‌های مختلف تحصیلی و پیش دبستانی در 2 هزار و 700 مدرسه استان خراسان جنوبی تحصیل می‌کنند.
زمانی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون هزار و 529 دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در این استان شناسایی و از این تعداد 224 نفر جذب شده‌اند.گفت:آخرین آمار در حال حاضر هزار و 305 دانش‌آموز بازمانده از تحصیل داریم که از این تعداد 637 دختر و بقیه پسر هستند.
وی گفت: 100 درصد این دانش‌آموزان مربوط به دوره ابتدایی از پایه اول تا ششم هستند تصریح کرد: عمده دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل مربوط به مرکز استان و چهار شهرستان مرزی خراسان جنوبی هستند.
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: کودکان استثنایی، بیماران صعب‌العلاج، فقر مالی، کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست، ازدواج زودهنگام، کوچ‌نشینی و مهاجرت به داخل و خارج کشور از مهمترین دلایل بازماندن از تحصیل بوده است.

زمانی با بیان اینکه پراکندگی جمعیت و دوری از مدرسه در برخی نقاط نیز باعث بازماندن دانش‌آموزان از تحصیل شده است افزود :  در اقدام ابتکاری هزار و 100 دانش‌آموزی که در آستانه ترک تحصیل بودند با تامین ایاب و ذهاب به تحصیل ادامه دادند.
زمانی اظهار داشت: آن دسته از دانش‌آموزانی که فقر مالی دارند توسط انجمن اولیا و مربیان و خیران کمک مالی می‌شوند که در سال جاری تهیه نوشت‌افزار، پوشاک، کمک مالی و حتی تامین زیرساخت‌های فضای مجازی نظیر تلفن همراه و تبلت صورت گرفته است.

این چنین است که پای فقر به درس و تحصیل کودکان رسیده است..
زندگی، دانش آموزانی که می خواهند درس بخوانند و به تحصیلات عالی دست یابند اما فقر و تنگدستی خانواده هایشان باعث شده تا به ناچار نان آور خانه شده اند. آنها به جای اینکه هزینه ای بر هزینه های زندگی خانواده شان اضافه کنند، به کاری مشغول می شوند و کمک حال خانواده خود می شوند.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today