باشگاه خبرنگاران/ خانه تاریخی حکیم نظامی حماسه سرای قرن ششم در تفرش ثبت جهانی می‌شود.

عبدالرضا حاج علی بیگی، فرماندار شهرستان تفرش با اشاره به اینکه اسفندماه امسال با برگزاری مراسم بزرگداشت حکیم نظامی حماسه سرای قرن ششم اسفندماه امسال در اراک و تفرش خانه تاریخی این شاعر بزرگ پلاک‌کوبی و ثبت جهانی می‌شود نحوه برگزاری این مراسم را به صورت زیر تشریح کرد.
آیین بزرگداشت حکیم نظامی شاعر قرن ششم هجری قمری ۲۰ و ۲۱ اسفندماه امسال با مشارکت یونسکو در اراک و تفرش برگزار می‌شود.
مراسم بزرگدشت حکیم نظامی با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو عصر بیستم اسفندماه در اراک آغاز و روز بعد برنامه اصلی در روستای طاد تفرش(زادگاه حکیم نظامی گنجوی) برگزار می‌شود.
مراسم بزرگداشت حکیم نظامی عصر ۲۱ اسفندماه با حضور ۷۰ نفر از چهره‌های ورزشی، فرهنگی و هنری کشور و مقامات ملی و استانی در سالن پرفسور حسابی تفرش برگزار می‌شود.
حکیم نظامی گنجوی شاعر و حماسه سرای قرن ششم از بزرگان شعر فارسی به شمار می‌رود که در سده ششم هجری در روستای طاد شهرستان تفرش چشم به جهان گشوده است.
جلسه برنامه ریزی برای بزرگداشت نظامی گنجوی با حضور مسئولان شهرستان تفرش و حضور تصویری نماینده یونسکو ۲۰ دیماه در فرمانداری شهرستان تفرش برگزار شد.
اخیرا هم هیاتی از کمیسیون ملی یونسکو در سفر به تفرش از منزل حکیم نظامی در تفرش دیدن کردند و برگزاری مراسم بزرگداشت حکیم نظامی در این شهرستان را مورد بررسی قرار دادند.
حکیم نظامی که از بزرگان شعر فارسی به شمار می‌رود، در سده ششم هجری در روستای طاد تفرش چشم به جهان گشود و مثنوی‌های عاشقانه‌ای، چون خسرو و شیرین، لیلی و مجنون و هفت‌پیکر، آثارِ این حکیم بزرگ است که سبک و زبانش الگو و نمونه سرایش داستان‌های منظوم عاشقانه است.
با اینکه این حکیم بزرگ در روستای طاد تفرش چشم به جهان گشوده است، اما بسیاری از مردم استان مرکزی از موقعیت و مقام حکیم نظامی در شعر فارسی درک چندانی ندارند. ‏
علاوه بر این فخرالدین عراقی شاعر بزرگ قرن هفتم هم اهل خطه کمیجان استان مرکزی است.
طبق آمار ۲۵ درصد مشاهیر علمی، فرهنگی و هنری تاریخ ایران زمین متعلق به استان مرکزی هستند و این وظیفه مسئولان استان را در زمینه ثبت معنوی و مادی آثار این مفاخر سنگین‌تر می‌کند.


آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today