باشگاه خبرنگاران/ مدیرعامل سد کرخه اندیمشک گفت: بارندگی‌های یک ماه اخیر تاثیر چندانی در افزایش حجم مخزن سد کرخه نداشته است.

محمدرضا یزدانی پور، مدیرعامل سد کرخه اندیمشک اظهار کرد: شروع خشکسالی در حوزه آبریز سد کرخه و کاهش و پراکندگی بارندگی‌ها در ۲ سال آبی پیاپی منجر به خالی شدن ۷۶ درصد ازحجم مخزن این سد شده است.
او گفت: بالاترین تراز نرمال سد کرخه ۲۲۰ متر از سطح دریا با حجمی معادل ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب است.
یزدانی پور افزود: تراز فعلی سد کرخه ۱۸۳/۳۳ با حجمی معادل یک میلیارد و ۲۷۸ میلیون متر مکعب و میزان آب ورودی به مخزن ۵۷ مترمکعب برثانیه و دبی خروجی این سد ۴۱ متر مکعب بر ثانیه است.
به گفته این مقام مسئول با وجود کاهش خروجی سد، اما به علت اینکه بارش‌ها تاثیر چندانی روی حجم مخزن سد نداشته اند، هنوز تراز افزایش قابل توجهی نیافته است.
مدیرعامل سد کرخه گفت: در سال آبی ۱۳۹۷و ۱۳۹۸، میزان آورد آب به سد تقریبا ۱۵ میلیارد متر مکعب و در سال آبی ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، این آورد به ۶ میلیارد مترمکعب و در سال آبی ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ۱/۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته که این سیر نزولی روند آورد آب به مخزن، نشان از تداوم پدیده خشکسالی در حوزه آبریز سد کرخه است.
او ادامه داد: هر ۳ واحد توربین‌های نیروگاه سد کرخه به علت افت تراز مخزن در تاریخ ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰ در تراز ۱۸۶ از مدار خارج شده، اما برای تامین آب مورد نیاز پایین دست سد از دریچه‌های تحتانی(کالورت) استفاده می‌شود.
مدیرعامل سدکرخه در پایان گفت: انتظار می‌رود در زمستان و بهار امسال با افزایش نزولات جوی میزان قابل توجهی از حجم مخزن پر شود، تا در تابستان آتی تامین آب برای پایین دست سد کرخه در بخش‌های شرب، کشاورزی، صنعتی و زیست محیطی صورت پذیرد.

 
 

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today