logo

کشاورزان چغندر و کلزاکار دزفول خواستار حذف جریمه آب‌بها شدند

منبع
ايرنا
بروزرسانی
کشاورزان چغندر و کلزاکار دزفول خواستار حذف جریمه آب‌بها شدند

ایرنا/ جمعی از کشاورزان چغندر و کلزاکار دزفول روز شنبه با حضور در فرمانداری ویژه این شهرستان خواستار حذف جریمه آب بهای کشت خود شدند.

این کشاورزان که تعداد آنها حدود ۴۰ نفر بود خواستار پیگیری فرمانداری ویژه دزفول برای حذف جریمه آب بهای کشت‌های چغندر قند و کلزا شدند.
یکی از این کشاورزان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با تلاش و زحمت فراوان و با وجود مشکل آب، محصول چغندر خود را به ثمر رساندیم و انتظار تشویق داشتیم ولی اکنون به دلیل ممنوعیت کشت جریمه شده‌ایم.
وی کشاورزی را محور استقلال دانست و ادامه داد: برای افزایش ثروت ملی تلاش کردیم تا دستمان به سمت بیگانه دراز نشود لذا انتظار داریم مسوولان جریمه آب بها را حذف کنند.
یکی دیگر از کشاورزان چغندر کار بیان کرد: چغندرقند یک گیاه استراتژیک و کلزا یک گیاه روغنی مهم است ولی متاسفانه در سال زراعی جاری اجازه کشت آنها را ندادند.
وی افزود: سال گذشته مبلغ آب بهای هر هکتار چغندر حدود ۲۰ میلیون ریال بود ولی اکنون با اعمال جریمه به حدود ۵۴ میلیون ریال رسیده است.
این کشاورز گفت: ابتدا عنوان شد هرکس چغندر یا کلزا کشت کند، مسوولیتش با خودش است که ما هم به سختی و با استفاده از آب چاه‌های موقت و زهکش، آب آن را تامین کردیم ولی اکنون می‌گویند استفاده از چاه‌های موقت هم مورد قبول نیست.
وی افزود: قرار شده جلسه‌ای برای بررسی موضوع برگزار شود تا ممنوعیت کشت حذف شود ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
مسوول کارگروه چغندر قند استان خوزستان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سازمان آب و برق خوزستان شهریورماه امسال نبود آب کافی برای کشت چغندر و کلزا را اعلام و کمیته کشاورزی استانداری بخشنامه‌ای برای خودداری از کشت چغندر و کلزا در شبکه آبیاری دز صادر کرد.
منوچهر زارع کریمی افزود: اغلب کشاورزان با توجه به این بخشنامه به کشت سبزی و صیفی مشغول شدند که اغلب آنها نیز با توجه به نبود مشتری و و قیمت پایین محصولات ضرر کردند.
وی ادامه داد: عده‌ای از کشاورزان نیز خودسرانه اقدام به کشت چغندرقند و کلزا کردند و حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش شبکه آبیاری دز زیر این کشت‌ها رفت.  
مسئول کارگروه چغندر قند استان خوزستان اظهارداشت: جهاد کشاورزی به این کشاورزان عنوان کرده که با توجه به بخشنامه قبلی مبنی بر لزوم خودداری از کشت کلزا و چغندر باید هزینه آب بها به صورت آزاد پرداخت شود که مبلغی بیش از ۲ برابر آب بهای عادی است.
وی با اشاره به اعتراض کشاورزان به این مبلغ افزود: کشاورزان با توجه به بارندگی‌ها و تامین آب از شورای برنامه ریزی استان انتظار دارند دستور اعمال آزاد هزینه آب بها را لغو کند.
زارع کریمی بیان کرد: قرارداد آب برای هر هکتار چغندرقند در حالت عادی حدود ۲۲ میلیون ریال است که نرخ آزاد آن ۵۴ میلیون ریال اعلام شده همچنین قرارداد آب هر هکتار کلزا در حالت عادی حدود هفت میلیون ریال است که نرخ آزاد آن ۱۷ میلیون ریال اعلام شده است.
وی گفت: طبق پیگیری‌های انجام شده، استانداری خوزستان قول مساعدت داده و عنوان کرده امروز در این زمینه نشستی برگزار و نتیجه آن فردا اعلام می‌شود.

 
 
  

  

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today