نماد آخرین خبر

"کم‌آبی" در تهران جدی است!

منبع
تسنيم
بروزرسانی
"کم‌آبی" در تهران جدی است!

تسنیم/ یک کارشناس حوزه مدیریت منابع آب گفت: ۵ سدی که آب تهران را تامین می‌کنند، شرایط خوبی ندارند لذا وزارت کشور و وزارت نیرو باید به سرعت هشدار دهند و تمهیدات لازم را برای کاهش آب در بخش‌های مختلف در نظر بگیرند.

محسن موسوی خوانساری؛ عضو هیئت مدیره انجمن آب و خاک پایدار ایران درباره کاهش منابع آبی در برخی از استان‌‌های کشورمان اظهار کرد: وضعیت شرایط جوی نشان می‌دهد که اثرات کم‌بارشی‌هایی که در سال‌های اخیر کشور را درگیر کرده است, از جهت کاهش حجم آب ذخیره شده در مخازن سدها, در سال 1401 نیز ادامه خواهد داشت بنابراین لازم است تا توجه بیشتری به مسئله کاهش مصرف آب داشته باشیم؛ در سال آبی گذشته به جز هرمزگان که 2 برابر بارش متوسط خود بارش داشته است, بارش در اکثر استان‌ها بیش از 20 درصد پایین‌تر از بارش نرمال کشور بوده است.
وی ادامه داد: این مورد در تهران, قزوین و استان البرز شدیدتر از سایر مناطق کشور بوده است و بارش در این استان‌ها  25 تا 30 درصد کمتر از بارش نرمال سالیانه بوده است؛ در تهران حجم آب سدها کاهش شدیدی داشته است و 5 سدی که آب تهران را تامین می‌کنند، شرایط خوبی ندارند لذا وزارت کشور و وزارت نیرو باید به سرعت هشدار دهند و تمهیدات لازم را برای کاهش آب در بخش‌های مختلف در نظر بگیرند.
عضو هیئت مدیره انجمن آب و خاک پایدار ایران درباره راهکارهای کاهش مصرف آب در شهر تهران توضیح داد: شهرداری‌ها باید مصارف آبیاری فضای سبز مانند آبیاری چمن‌ و کشت گل‌‌های فصلی یک ساله که آب زیادی می‌برند را محدود کند؛ این اقدام باید در اسرع وقت اجرایی شود چرا که در اسفند ماه, مصرف آب تهران از 3.5 میلیون مترمکعب در روز به 4.5 میلیون متر مکعب می‌رسد که این افزایش ناگهانی مصرف آب, فشار زیادی را به منابع آبی این شهر تحمیل می‌کند.
موسوی اضافه کرد: در تهران تولید آب برای هر نفر 340 لیتر در روز است که این میزان یکی از بیشترین سرانه تولید آب به ازای هر نفر در دنیا است (متوسط مصرف روزانه در دنیا 160 لیتر به ازای هر نفر است )؛ از مقدار 340 لیتر تولیدی, 240 لیتر به دست مصرف‌کننده می‌رسد و حدود 100 لیتر آن در شبکه‌های آبرسانی هدر می‌رود؛ این تلفات آب بسیار سنگین است و باید شرکت آب و فاضلاب در این زمینه اقدام کند تا با نوسازی تجهیزات, این هدررفت آب را به کمترین میزان ممکن برساند.
وی تاکید کرد: با این حجم از مصرف و هدررفت آب دچار مشکلات شدید آبی در سال آینده می‌شویم و مسئولان باید از همین حالا اعلام خطر کنند و مشکلات کم‌آبی را از طریق صداوسیما, فضای مجازی و رسانه‌ها به مردم گوشزد کنند؛ لازم است تا تمهیدات لازم برای کاهش مصرف آب در کشاورزی, شبکه انتقال, آبیاری فضای سبز و ... نیز پیش‌بینی شود.

آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran