logo

مردم سرابله بار دیگر صدای غرش زمین را شنیدند

منبع
ايسنا
بروزرسانی
مردم سرابله بار دیگر صدای غرش زمین را شنیدند

ایسنا/ امروز مردم سرابله بار دیگر صدای غرش زمین را شنیدند، صدایی که چند سال پیش عنوان شد صدای صفحه‌های سنگی است.

«سعیدرضا کریمیان» عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله اظهار کرد:  صبح امروز صدایی در سطح شهر سرابله شنیده شد که بلافاصله ستاد بحران به حالت آماده باش در آمد و نیروهای امدادی، هلال احمر و شبکه بهداشت جهت کمک به هرگونه اتفاق و یا حادثه ای به سطح شهر اعزام شدند.
وی با بیان اینکه تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر این که این صدا زمین لرزه  بوده یا خیر از طرف مراجع رسمی و ستاد بحران استان  اعلام نشده است، گفت: مردم به شایعات توجهی نکنند و هرگونه اطلاعات و اخبار  از منابع رسمی اعلام خواهد شد.
در سال‌های گذشته نیز  مردم سرابله نیز چنین صداهایی را شنیده بودند که  دکتر ابراهیم حق شناس، عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و سرپرست تیم تحقیقاتی مطالعات "ناپایداری‌های زمین شناختی ژئوتکنیکی زمین‌لرزه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ سرپل ذهاب" گفته بود: لغزش صفحه‌ای سنگی سرابله استان ایلام پس از زلزله ۲۱ آبان سرپل ذهاب رخ داد و بر اثر این لغزش یکسری ترک در خانه‌های شهر سرابله  ایجاد شد،  ضمن آنکه شنیده شدن صداهای شبه انفجار در این شهر به شدت ناامنی روانی ایجاد کرده است.
وی گفت: در همه پدپده‌های لرزه‌ای صداهایی شنیده می‌شود، که دلیل آن ایجاد شکستی در سنگ‌ها است. شکسته شدن سنگ‌ها و انتشار آن شکست، غرشی را در زمان وقوع ایجاد می‌کند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله با بیان اینکه لرزش زمین نیز باعث ارتعاش می‌شود، خاطرنشان کرد: صدایی که در سرابله استان ایلام شنیده می‌شود متفاوت است و هر از چندگاهی این صدا شنیده می‌شود.

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/