logo

هشدار کمبود برق، تداوم خشکسالی و نفوذ توده گرد و غبار در ایلام

منبع
ايرنا
بروزرسانی
هشدار کمبود برق، تداوم خشکسالی و نفوذ توده گرد و غبار در ایلام

ایرنا/ هشدار کمبود برق مصرفی، تداوم گرد و غبار، اختصاص ۲۰ میلیارد تومان از طرف استانداری برای تکمیل بیمارستان ملکشاهی و عنوان اول بیشترین صادرات مرزی با عراق توسط مرز مهران از جمله اخبار مهم استان ایلام در هفته گذشته بود.

مسوولان استان نسبت به کمبود ۳۰ درصدی انرژی برق استان هشدار داده اند  که با توجه به این نقیصه در سال جدید اجرای برنامه خاموشی در ایلام اجتناب ناپذیر است که برای مدیریت خاموشی در سال جدید انجام برنامه های منسجم و هدفمند، اطلاع رسانی مدیریت مصارف و زمان خاموشی باید در دستور کار قرار گیرد.
در همین راستا استاندار ایلام خواستار عدالت در قطعی های احتمالی برق باید در سراسر استان از سوی مسوولان امر رعایت شد و قطعی برق واحدهای تعطیل در شهرکهای صنعتی باید مورد توجه باشد و با بازرسی و نظارت این مسئله رصد شود.
علی اسدی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای غرب کشور که هفته گذشته در ایلام حضور داشت نیز گفت: سرانه مصرف برق در کشور ما از میانگین جهانی بالاتر است، بطوریکه ایران از نظر شبکه برق در خاورمیانه رتبه اول و در جهان رتبه ۱۴ است اما متأسفانه مصرف برق کشورمان بیش از ۲،۵ برابر مصرف جهان و ۲ برابر مصرف منطقه است و اگر بارندگی داشته باشیم می توان پیش بینی تولید ۴۸۰ مگاوات برق را داشت و یکی از بزرگترین نیروگاههای آبی کشور فعال می شود اما این نیروگاه بزرگ متأسفانه به علت کمبود آب پشت سد در حال حاضر برق تولید نمی کند.
نقاط مختلف استان ایلام تا اواسط هفته گذشته درگیر توده های متعدد گرد و غبار بود و این توده ها به کرات باعث کاهش دید افقی و افت کیفی هوا شد و دید افقی در مهران به ۱۰۰ متر و در سیروان به ۲۰۰ متر رسید در حالی که استاندارد دید افقی ۱۰ هزار کیلومتر است و غلظت آلودگی باعث تعطیلی مدارس، لغو چندین نوبت پروازهای فرودگاه شهدای ایلام و تاخیر در ساعت فعالیت ادارات شد و بنا به گفته مسوولان فوریت های پزشکی اورژانس استان ۲۸۳ نفر به علت عوارض و مشکلات ناشی از آلودگی هوا به مراکز درمانی ارجاع شدند.

خشکسالی و کاهش نزولات جوی باعث بروز تنش آبی در استان ایلام به ویژه مناطق روستایی شده و در راستای جبران کاهش خشکسالی ها حسن بهرام نیا استاندار ایلام از اختصاص ۵۰۷ میلیارد تومان برای تامین آب روستاهای دارای تنش آبی خبر داد که از میان ۶۰۸ روستای استان ایلام بیش از ۱۲۰ روستا دارای تنش و مشکلات عدیده بحران آب هستند که وضعیت این روستاها طی دیدار با وزیر نیرو شرح داده شد و طبق دستور وزیر در مرحله نخست تامین آب ۵۸ روستا که شرایط بغرنج تری دارند در اولویت قرار گرفته است.
وی همچنین به خاطر فقر مراتع و به منظور تامین نهاده های دامی، نسبت به خروج و قاچاق کاه و کلش از استان به دیگر نقاط کشور هشدار داد و از عوامل نیروی انتظامی خواست تمام خروجی های اصلی و فرعی استان را به دقت رصد کنند تا خروج کاه و کلش از استان به دیگر نقاط کشور صورت نگیرد.
همچنین بنا به گفته مسوولان سازمان جهاد کشاورزی و باتوجه به خشکسالی ها و کاهش نزولات جوی برداشت دانه استراتژیک روغنی کلزا نسبت به سال زراعی ۹۹ - ۱۴۰۰ گذشته کاهش ۴۰ درصدی نشان می دهد.
حجت الاسلام والمسلمین نورالله کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام جهاد تبیین فریضه ای قطعی و فوری دانست که همه افراد باید نسبت به تحریف دشمن ساکت نباشند و با عمل به جهاد تبیین به عنوان یک واجب فوری جلوی حربه دشمن بایستند چرا که  دشمن بسیاری از مرزهای عقاید را فتح کرده است و باید از این عقاید و افکار اسلامی و در مقابل هجوم دشمن دفاع و باید در جهاد تبیین به تکلیف مشخص شده خود به درستی عمل کنیم و توفیق جهاد در این مسیر را کسب کنیم.  
لازم به ذکر است که نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه هر روز سلسله نشست های گفتمانی چراغ راه با محوریت جهاد تبیین  را با حضور صنوف و مشاغل مختلف برگزار می کند.
مرز بین المللی مهران از نظر صادرات در سال گذشته مقام اول را در بین ۱۲ مبادی خروجی به کشور عراق کسب کرد و در پنج سال اخیر بیشترین وزن صادراتی کالاها نیز متعلق به مرز بین المللی مهران بوده است.
تقی منصوریان مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام از شروع صادرات کالاهای تولید داخل استان به عراق از طریق بازارچه هلاله شمالی از هفته آینده خبر داد و گفت: با توجه به شروع راه اندازی بازارچه هلاله شمالی از طریق تعاونی های مرزنشینان و تشکل های صنفی، رایزنی با تجار و بازرگانان عراقی برای صادرات کالا به عراق شروع شده و چند قرارداد نیز منعقد شده است و سعی داریم با محصولات مازاد تولید استان و محصولات بومی صادرات به کشور عراق را آغاز کنیم به این ترتیب کار صادرات و واردات آغاز می شود و باتوجه به اینکه بازار کشور عراق را عربستان و ترکیه در دست گرفته و باید برای بدست آوردن سهم بیشتری برای کشور ما از این بازار خصوصا در مرز استان ایلام تلاش کنیم.
استاندار ایلام در جریان سفر به شهرستان ملکشاهی برای تکمیل بیمارستان این شهرستان در جلسه شورای اداری مبلغ ۲۰ میلیارد تومان را مصوب کرد و مقرر شد مابقی هزینه تکمیل این طرح را دانشگاه علوم پزشکی از منابع وزارتخانه متبوع خود و همچنین بنیاد مستضعفان جذب کنند و در این سفر همچنین ۱۰ میلیارد تومان برای تکمیل تقاطع غیر هم سطح شهرستان ملکشاهی اختصاص یافت.
در سفر استانی رییس جمهوری به استان ایلام، وزارت نفت به اجرای ۱۱۷ پروژه متعهد شده است که از این تعداد تاکنون ۵۱ پروژه تکمیل و به بهره برداری رسیده است.
جلال معصومی مجری طرح های اشتغالزایی بنیاد برکت در حوزه جنوب ایلام از اجرای یک هزار و ۲۰۰ طرح و فوق برنامه در ۳۶ روستای حوزه جنوب استان ایلام و در حوزه های کشاورزی، خدمات، صنعت و گردشگری خبر داد و گفت: اجرای طرح هایی در قالب مشاغل خرد، خرد خانگی، کوچک و متوسط دنبال می شود که نقش موثری در اشتغالزایی دارند و تعداد ۲۵۰ طرح در دهلران، ۳۳۵ طرح در آبدانان و ۳۳۵ طرح نیز در دره شهر بوده و مابقی نیز فوق برنامه هستند که در این شهرستان ها پیگیری می شوند و این طرح ها در مجموع منجر به اشتغالزایی برای سه هزار نفر می شود.

آخرین خبر خراسان رضوی در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/khorasan_today
آخرین خبر خراسان رضوی در تلگرام :
https://t.me/Toos_today