logo

گرد و غبار به ۴۰ درصد باغات کهگیلویه و بویراحمد خسارت وارد کرد

منبع
تسنيم
بروزرسانی
گرد و غبار به ۴۰ درصد باغات کهگیلویه و بویراحمد خسارت وارد کرد

تسنیم/ بررسی کارشناسان کشاورزی نشان می‌دهد خسارات ریزآلاینده‌ها در کهگیلویه و بویراحمد در بخش زراعت ۱۵ درصد و در بخش باغبانی ۴۰ درصد بوده است.

پدیده گرد و غبار به عنوان یکی از چالش‌های زیست محیطی ایران در روزهای اخیر بسیاری از مناطق کشور از جمله کهگیلویه و بویراحمد را درگیر کرده که پیامدهای و آثار سوء زیادی از جمله کاهش رشد و بازدهی محصولات کشاورزی و تشدید خسارات ناشی از بروز آفات و بیماری های گیاهی را به همراه داشته است.
در همین زمینه مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با تایید نگرانی از وجود و تشدید گرد و غبار در این استان گفت: هر دو دستگاه سنجش آلایندگی این استان خراب هستند و به شدت به تامین اعتبار هزینه تعمیر این وسایل نیاز داریم.
داریوش حصار، معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز بیان کرد: خسارات ریزآلاینده‌ها در بخش زراعت حدود 15 درصد و در بخش باغبانی حدود 40 درصد بوده است.
وی همچنین در مورد بحران گرد و غبار در این استان افزود: بیشترین خسارت را در بخش باغات داشتیم که در برخی روزها غلظت آینده‌ها بسیار بالا می‌رود و نگرانی‌ها دوچندان می‌شود.
حصار خاطرنشان کرد: تولید در این استان زیر بار تحریم و سیل و خشکسالی و گرد و غبار به شدت آسیب دیده که نیازمند حمایت همه‌جانبه از مرکز هستیم تا بتوانیم با وجود این موانع اما امنیت غذایی مردم را تضمین کنیم.
امیر حسینی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی نیز گفت: خسارت جدی خشکسالی و گرد و غبار بر تولیدات بخش کشاورزی محسوس و جدی است و نیازمند عزم ملی در کاهش اثرات منفی این دو پدیده بر تولید هستیم.
وی بیان کرد: آلاینده‌ها و ریزگردها روی برگ گیاه می‌نشینند و گیاه را خفه می‌کنند اما علاوه بر آن گاهی این گرد و غبارها آلوده و حاوی ویروس و باکتری و آفت هستند و این موضوع کیفیت و سلامت تولیدات کشاورزی را هم تحت تاثیر قرار داده است.
حسینی گرد و غبارها را ناشی از خشک شدن تالاب‌ها در خوزستان و کانون‌های عراق و عربستان دانست.
سطح زیر کشت زراعت و باغات در شهرستان‌هایی که از خشکسالی آسیب دیدند حدود 81 هزار هکتار است که میانگین بین 60 تا 80 درصد این مزارع به شکل جدی خسارت دیدند و برداشتی از آنها نخواهیم داشت و این یعنی اینکه دست کم در تولید گندم و جو نگرانی جدی در کهگیلویه و بویراحمد وجود خواهد داشت.
سطح باغات دیم در کهگیلویه و بویراحمد هم حدود هشت هزار هکتار است که  به علت خشکسالی تولیدات این باغات بیش از 20 درصد کاهش داشته است و 10 درصد این باغات خسارت جدی و حتی خشکیدگی داشته‌اند‌.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today